Raport Białoruś

Wicepremier Białorusi: rafinerie potrzebują alternatywnych źródeł ropy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 22:00
Wicepremier Białorusi Uładzimir Siamaszka powiedział, że białoruskie rafinerie powinny mieć alternatywne wobec rosyjskich źródła dostaw ropy. W 2018 r. Białoruś ma kupić od Rosji w sumie 24 mln bezcłowej ropy naftowej.
Cena ropy w najbliższych dniach będzie zależała od wyników rozmów handlowych USA-Chiny.
Cena ropy w najbliższych dniach będzie zależała od wyników rozmów handlowych USA-Chiny. Foto: QiuJu Song/Shutterstock.com

Większość tego surowca będzie przeznaczona na wyrób produktów przeznaczonych na eksport.

W 2017 roku, jak powiedział wiceminister, białoruskie rafinerie w Nowopołocku i Mozyrzu otrzymały 18 mln ton rosyjskiej ropy. Tak samo ma być w roku bieżącym.

- Ale powinny istnieć inne warianty, dla dyrektorów rafinerii jest to oczywiste, biorąc pod uwagę zadania stojące przed tym sektorem – powiedział Siamaszka, cytowany przez agencję BiełTA.

W ubiegłym roku w ramach dywersyfikacji Białoruś sprowadziła niewielką ilość ropy z Iranu. Portal Biełorusskije Nowosti przypomina, że spółka córka państwowego Biełorusnieftu – Beloil Polska podpisała z Irańską Narodową Kompanią Naftową kontrakt na dostawę 600 tys. baryłek ropy.

Pierwsza partia została w marcu 2017 roku dostarczona drogą morską do portu w ukraińskiej Odessie nad Morzem Czarnym, a potem koleją – na Białoruś.

Eksport produktów naftowych wytwarzanych z ropy kupowanej po niższej od rynkowej cenie jest ważnym źródłem dochodów białoruskiego budżetu. W 2016 roku białoruskie rafinerie wyeksportowały 13 mln ton produktów ropopochodnych o wartości ponad 4 mld dolarów. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2017 roku eksport wyniósł 9,9 mln ton o wartości 4,2 mld dolarów – podaje portal belrynok.by.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś chce wybudować hydroelektrownię na rzece Niemen

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 19:02
Nowa elektrownia wodna miałaby powstać w okolicy wsi Plebańskie, w pobliżu miejsca, gdzie Kanał Augustowski wpada do rzeki Niemen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: budowa elektrowni atomowej na półmetku

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 11:15
Korpus jednego z reaktorów został uszkodzony, co spowoduje przesunięcie w czasie oddania elektrowni atomowej do użytku. Pierwszy reaktor ma być uruchomiony do końca 2019 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zamierza sprzedawać prąd sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 19:00
Minister energetyki Białorusi zapowiedział, że jego kraj będzie eksportował nadmiar energii elektrycznej. Uładzimir Patupczyk w wywiadzie dla Białoruskiej Telewizji przedstawił plany resortu po uruchomieniu elektrowni atomowej. Jako potencjalnych klientów wskazał najbliższych sąsiadów: Polskę, Litwę i Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zamierza zrezygnować z importu energii elektrycznej z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 18:00
Minister energetyki Białorusi Uładzimir Patupczyk powiedział w środę 20 grudnia, że jego kraj zamierza zrezygnować z importu rosyjskiej energii elektrycznej już od 2018 r. Wicepremier Uładzimir Siamaszka oznajmił jednak, że nastąpi to po uruchomieniu elektrowni atomowej. Deklarację ministra Patupczyka przytaczała w środę państwowa agencja BiełTA. 
rozwiń zwiń