Raport Białoruś

"Najważniejszy pomnik Tadeusza Kościuszki na świecie". Pierwszy monument na Białorusi to inicjatywa społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 21:53
Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki na Białorusi powstał dzięki inicjatywie społecznej i internetowej zbiórce pieniędzy, zainicjowanej przez niezależnego dziennikarza, Hleba Łabadzienkę. - Pamięć historyczna, język i kultura bronią granic lepiej niż armia - komentował na uroczystości odsłonięcia pomnika pisarz Uładzimir Arłou.
Audio
  • Pierwszy pomnik Kościuszki na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mereczowszczyzny (IAR)
Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki na Mereczowszczyźnie na Białorusi
Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki na Mereczowszczyźnie na BiałorusiFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Rado

Pomnik Tadeusza Kościuszki został odsłonięty w jego rodzinnej miejscowości Mereczowszczyzna koło Brześcia. 

Hleb Łabadzienka - niezależny dziennikarz i inicjator odsłonięcia ustawienia pomnika - powiedział Polskiemu Radiu, że na całym świecie jest około 200 posągów Tadeusza Kościuszki. Jednak - jak zauważył - odsłonięty dziś jest najważniejszy.

- To była wielka niesprawiedliwość, że nie było pomnika tam, gdzie Kościuszko się urodził. Myślę, że to ważne wydarzenie dla nas (Białorusinów), Polaków i Amerykanów - dla każdego narodu, który szanuje Kościuszkę jako bohatera - powiedział Hleb Łabadzienka.

Wieniec pod pomnikiem położył m.in. Michał Chabros. Charge d’affaires Ambasady Polski na Białorusi powiedział, że to była prawdziwie historyczna chwila. - Bohater kilku kontynentów, bohater Stanów Zjednoczonych, Francji, Polski i człowiek, którego imieniem nazwana została najwyższa góra Australii, wrócił tutaj, skąd pochodził, do Mereczowszczyzny na ziemię brzeską - powiedział dyplomata.  - Cieszy nas, że wspólna historia I Rzeczypospolitej, Wielkiego Księstwa Litewskiego jest powoli przywracana na Białorusi, znajduje swoje miejsce w pamięci, w społeczeństwie – powiedział Michał Chabros.

Brązowy pomnik Tadeusza Kościuszki na granitowym cokole stanął przed muzeum poświęconym generałowi w Mereczowszczyźnie pod Kosowem Poleskim. Fundusze na jego powstanie, ok. 38 tys. zł., pochodziły ze zbiórki internetowej zainicjowanej przez Łabadzienkę jesienią ubiegłego roku. Z okazji odsłonięcia pomnika w pobliskim Kosowie Poleskim została odprawiona Msza Święta odpustowa ku czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej i Uroczystej. To właśnie w kościele Przenajświętszej Trójcy w Kosowie Tadeusz Kościuszko został ochrzczony w 1746 roku.

Środki zebrano bardzo szybko

Pieniądze udało się zebrać błyskawicznie (w sumie projekt wsparło ok. 700 osób, później dołączyły się jeszcze firmy prywatne), co jak mówił Łabadzienka, świadczy o tym, że "pomnik jest potrzebny Białorusinom".

- Inspiracją dla tego projektu stał się pomnik, który jesienią ubiegłego roku ufundowali przedstawiciele mniejszości białoruskiej w szwajcarskiej Solurze, miejscu śmierci generała - mówił Łabadzienka.

- To pomnik społeczny, narodowy, ale postawiło go państwo białoruskie – powiedział Łabadzienka, podkreślając, że by zrealizować projekt, będący inicjatywą społeczną, konieczna była współpraca z szeregiem struktur państwowych od władz rejonowych po MSZ Białorusi.

- Będziemy wspierać wszelkie projekty, które sprzyjają rozwojowi naszej małej ojczyzny – mówił przedstawiciel władz rejonowych, nazywając odsłonięcie pomnika "początkiem nowego rozdziału".

- Dzisiejszy dzień to naprawdę chwila historyczna – powiedział Uładzimir Arłou, niezależny historyk i pisarz. - W dzisiejszym geopolitycznym kontekście rozumiemy, że pamięć historyczna, język i kultura bronią granic lepiej niż armia – dodał.

Pomnik Kościuszki powstał w pracowni na Ukrainie według projektu białoruskiego rzeźbiarza Hienadzia Łojki.

Tadeusz Kościuszko urodził się w 1746 r. w Mereczowszczyźnie, w dzisiejszym obwodzie brzeskim.

Jest symbolem polskich dążeń niepodległościowych; w 1794 r. stanął na czele powstania przeciwko Rosji i Prusom. Wcześniej walczył także w wojnie o niepodległość USA.

W 1796 r. został zmuszony do emigracji przez władze carskie. Koniec życia spędził na emigracji w Solurze. Kościuszko jest uznawany za bohatera w Polsce, USA, na Białorusi, Litwie i we Francji.

IAR/PAP/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Za ZSRR wmawiano, że Białoruś jest częścią Rosji". Białoruskie problemy z historią

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 23:59
- Centrum Studiów Białoruskich przy Studium Europy Wschodniej UW to akt solidarności historyków z Polski wobec kolegów z Białorusi – powiedział PolskieRadio.pl dyrektor tego ośrodka prof. Aleksander Krawcewicz. Wybitni historycy wyrzuceni z pracy w kraju Aleksandra Łukaszenki, mogą od kilku lat pracować na uczelni w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Requiem dla powstańców styczniowych, książka grodzieńskiego historyka. "Walczyli również uczniowie"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 14:12
Chciałem, żeby moja książka była jak pieśń żałobna - pragnąłem oddać hołd powstańcom, którzy uczestniczyli na obecnym terytorium Białorusi w powstaniu styczniowym – tak przesłanie swojej książki z biogramami uczestników powstania wyjaśnia Wiaczesław Szwed, profesor historii.
rozwiń zwiń