X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

"Najważniejszy pomnik Tadeusza Kościuszki na świecie". Pierwszy monument na Białorusi to inicjatywa społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 21:53
Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki na Białorusi powstał dzięki inicjatywie społecznej i internetowej zbiórce pieniędzy, zainicjowanej przez niezależnego dziennikarza, Hleba Łabadzienkę. - Pamięć historyczna, język i kultura bronią granic lepiej niż armia - komentował na uroczystości odsłonięcia pomnika pisarz Uładzimir Arłou.
Audio
  • Pierwszy pomnik Kościuszki na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mereczowszczyzny (IAR)
Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki na Mereczowszczyźnie
Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki na MereczowszczyźnieFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Rado

Pomnik Tadeusza Kościuszki został odsłonięty w jego rodzinnej miejscowości Mereczowszczyzna koło Brześcia. 

Hleb Łabadzienka - niezależny dziennikarz i inicjator odsłonięcia ustawienia pomnika - powiedział Polskiemu Radiu, że na całym świecie jest około 200 posągów Tadeusza Kościuszki. Jednak - jak zauważył - odsłonięty dziś jest najważniejszy.

- To była wielka niesprawiedliwość, że nie było pomnika tam, gdzie Kościuszko się urodził. Myślę, że to ważne wydarzenie dla nas (Białorusinów), Polaków i Amerykanów - dla każdego narodu, który szanuje Kościuszkę jako bohatera - powiedział Hleb Łabadzienka.

Wieniec pod pomnikiem położył m.in. Michał Chabros. Charge d’affaires Ambasady Polski na Białorusi powiedział, że to była prawdziwie historyczna chwila. - Bohater kilku kontynentów, bohater Stanów Zjednoczonych, Francji, Polski i człowiek, którego imieniem nazwana została najwyższa góra Australii, wrócił tutaj, skąd pochodził, do Mereczowszczyzny na ziemię brzeską - powiedział dyplomata.  - Cieszy nas, że wspólna historia I Rzeczypospolitej, Wielkiego Księstwa Litewskiego jest powoli przywracana na Białorusi, znajduje swoje miejsce w pamięci, w społeczeństwie – powiedział Michał Chabros.

Brązowy pomnik Tadeusza Kościuszki na granitowym cokole stanął przed muzeum poświęconym generałowi w Mereczowszczyźnie pod Kosowem Poleskim. Fundusze na jego powstanie, ok. 38 tys. zł., pochodziły ze zbiórki internetowej zainicjowanej przez Łabadzienkę jesienią ubiegłego roku. Z okazji odsłonięcia pomnika w pobliskim Kosowie Poleskim została odprawiona Msza Święta odpustowa ku czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej i Uroczystej. To właśnie w kościele Przenajświętszej Trójcy w Kosowie Tadeusz Kościuszko został ochrzczony w 1746 roku.

Środki zebrano bardzo szybko

Pieniądze udało się zebrać błyskawicznie (w sumie projekt wsparło ok. 700 osób, później dołączyły się jeszcze firmy prywatne), co jak mówił Łabadzienka, świadczy o tym, że "pomnik jest potrzebny Białorusinom".

- Inspiracją dla tego projektu stał się pomnik, który jesienią ubiegłego roku ufundowali przedstawiciele mniejszości białoruskiej w szwajcarskiej Solurze, miejscu śmierci generała - mówił Łabadzienka.

- To pomnik społeczny, narodowy, ale postawiło go państwo białoruskie – powiedział Łabadzienka, podkreślając, że by zrealizować projekt, będący inicjatywą społeczną, konieczna była współpraca z szeregiem struktur państwowych od władz rejonowych po MSZ Białorusi.

- Będziemy wspierać wszelkie projekty, które sprzyjają rozwojowi naszej małej ojczyzny – mówił przedstawiciel władz rejonowych, nazywając odsłonięcie pomnika "początkiem nowego rozdziału".

- Dzisiejszy dzień to naprawdę chwila historyczna – powiedział Uładzimir Arłou, niezależny historyk i pisarz. - W dzisiejszym geopolitycznym kontekście rozumiemy, że pamięć historyczna, język i kultura bronią granic lepiej niż armia – dodał.

Pomnik Kościuszki powstał w pracowni na Ukrainie według projektu białoruskiego rzeźbiarza Hienadzia Łojki.

Tadeusz Kościuszko urodził się w 1746 r. w Mereczowszczyźnie, w dzisiejszym obwodzie brzeskim.

Jest symbolem polskich dążeń niepodległościowych; w 1794 r. stanął na czele powstania przeciwko Rosji i Prusom. Wcześniej walczył także w wojnie o niepodległość USA.

W 1796 r. został zmuszony do emigracji przez władze carskie. Koniec życia spędził na emigracji w Solurze. Kościuszko jest uznawany za bohatera w Polsce, USA, na Białorusi, Litwie i we Francji.

IAR/PAP/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Za ZSRR wmawiano, że Białoruś jest częścią Rosji". Białoruskie problemy z historią

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 23:59
- Centrum Studiów Białoruskich przy Studium Europy Wschodniej UW to akt solidarności historyków z Polski wobec kolegów z Białorusi – powiedział PolskieRadio.pl dyrektor tego ośrodka prof. Aleksander Krawcewicz. Wybitni historycy wyrzuceni z pracy w kraju Aleksandra Łukaszenki, mogą od kilku lat pracować na uczelni w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Requiem dla powstańców styczniowych, książka grodzieńskiego historyka. "Walczyli również uczniowie"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 14:12
Chciałem, żeby moja książka była jak pieśń żałobna - pragnąłem oddać hołd powstańcom, którzy uczestniczyli na obecnym terytorium Białorusi w powstaniu styczniowym – tak przesłanie swojej książki z biogramami uczestników powstania wyjaśnia Wiaczesław Szwed, profesor historii.
rozwiń zwiń