X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś chce eksportować do UE energię z elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 10:00
Białoruś liczy, że po uruchomieniu elektrowni atomowej, którą buduje w obwodzie grodzieńskim, kraje UE będą kupować wyprodukowaną przez nią energię. Mówił o tym we wtorek minister energetyki Wiktar Karankiewicz podczas Forum Energetyczno-Ekologicznego w Mińsku. 
Budowa elektrownii atomowej pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, 10 bm. Obiekt, budowany przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składał z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwszy z dwóch reaktorów elektrowni ma zostać uruchomiony już w 2019 roku a drugi w 2020 roku
Budowa elektrownii atomowej pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, 10 bm. Obiekt, budowany przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składał z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwszy z dwóch reaktorów elektrowni ma zostać uruchomiony już w 2019 roku a drugi w 2020 rokuFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

 Przeciwko budowanej przez Białoruś elektrowni atomowej oraz zakupowi pochodzącej z niej energii występuje Litwa. Wilno twierdzi, że budowana w pobliżu jej granicy siłownia to „projekt polityczny Rosji” i zarzuca Białorusinom, że nie dopełniają wymogów bezpieczeństwa. 

„Wzajemne stosunki należy układać według zasad rynkowych poprzez kupno i sprzedaż, by nie dochodziło do dyskryminacji” – mówił Karankiewicz. W ten sposób skomentował plany Litwy w zakresie blokowania możliwego eksportu białoruskiej energii. 
Karankiewicz zapewniał we wtorek, że budowana na Białorusi elektrownia jest w pełni bezpieczna. 

Minister energetyki poinformował, że ministerstwa finansów Białorusi i Rosji prowadzą rozmowy o obniżeniu oprocentowania kredytu w wys. 10 mld dolarów na budowę elektrowni, którego udzieliła Mińskowi Moskwa. 

O tym, że Białoruś stara się o wydłużenie okresu spłaty kredytu oraz obniżenia jego oprocentowania, mówił Łukaszenka po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w Soczi 21 września. Jako przyczynę podał opóźnienia w budowie elektrowni, której wykonawcą jest rosyjski Rosatom. 

Według obecnych planów pierwszy blok ma być uruchomiony do końca 2019 r., drugi - w 2020 r. W grudniu 2018 r. do Ostrowca ma trafić paliwo do pierwszego reaktora. 

Białoruska elektrownia atomowa powstaje ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec w obwodzie grodzieńskim według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy 1200 megawatów. 

Z Mińska Justyna Prus (PAP)/ agkm 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka zlikwidował czarnobylską strefę ochronną

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 09:38
Aleksander Łukaszenko podpisał dekret. na mocy którego została zlikwidowana strefa ochronna wokół Poleskiego Państwowego Rezerwatu Radiacyjno-Ekologicznego. To oznacza, że na Białorusi tereny przylegające do ziem najmocniej napromieniowanych po katastrofie w Czarnobylu będą mogły być przeznaczone na cele rolnicze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś wpuści turystów na ziemie napromieniowane po Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 13:56
Białoruś planuje otworzyć dla turystów najbardziej napromieniowane tereny po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zwiedzanie położonego na południowym-wschodzie kraju Poleskiego Państwowego Rezerwatu Radiacyjno-Ekologicznego nie będzie jednak zaliczane do tak zwanej turystyki ekstremalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Rosja spóźnia się ws. elektrowni atomowej. Termin przesuwa co najmniej o rok

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 12:12
Na naradzie z członkami rządu Aleksander Łukaszenka informował o wynikach rozmów ze stroną rosyjską w Soczi. Mowa była m.in. o zwrocie ceł na ropę naftową, transzach kredytu Eurazjatyckiego Banku Stabilności i Rozwoju, refinansowaniu kredytu na 1 mld dolarów. W zamkniętej części omówiono sprawy polityczno-wojskowe. Wkrótce kolejne odsłony rozmów Mińska i Moskwy - na szczycie WNP w Duszanbe i na Forum Regionów w Mohylewie. 
rozwiń zwiń