Raport Białoruś

W sensie politycznym - igrzyska w Mińsku nie wróżą dobrze. Wiele ciekawego i tajemniczego na otwarciu. Na zamknięcie przyjedzie Putin pomówić o integracji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 05:00
Aleksander Łukaszenka po spotkaniu z premierem Rosji poinformował o możliwej wizycie Władimira Putina na zakończenie Igrzysk Europejskich, 30 czerwca. Ma rozmawiać o integracji obu państw. W dzień ich otwarcia Aleksander Łukaszenka spotkał się m.in. z Ramzanem Kadyrowem, z prezydent Gruzji, prezydentami Mołdawii, Serbii. Z dwoma ostatnimi spotkał się także Dmitrij Miedwiediew. Reuters donosi zaś o rozmowach o rekompensatach Rosji za brudną ropę - może to być ok. 170 tysięcy ton surowca.
Aleksander Łukaszenka i Dmitrij Miedwiediew
Aleksander Łukaszenka i Dmitrij MiedwiediewFoto: PAP
  • Aleksander Łukaszenka zapowiedział po spotkaniu z Miedwiediewem, że 30 czerwca może spotkać się w Mińsku z Władimirem Putinem
  • Aleksander Łukaszenka rozmawiał na otwarciu II Igrzysk Europejskich w Mińsku z prezydentami Serbii, Mołdawii, Gruzji, ministrem handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii, przedstawicielami Bośni i Hercegowiny, wręczył też order Ramzanowi Kadyrowowi
  • premierzy Siergiej Rumas i Dmitrij Miedwiediew mieli otrzymać w dzień otwarcia igrzysk dokument, który miał godzić różnice w podejściu do integracji obu państw
  • po konferencji premierów Rosji i Białorusi media zwróciły uwagę, że Miedwiediew mówił, iż mapy drogowe ws. integracji może pojawią się w listopadzie

- Umówiliśmy się z Władimirem Putinem, że przyjrzy się pan pracom grupy, które zajmują się sprawami relacji Rosji i Białorusi i podsumuje je przed przyjazdem Putina – mówił Aleksander Łukaszenka, zwracając się do premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Miał na myśli zespół zajmujący się uzgadnianiem kwestii spornych w zakresie integracji między Mińskiem i Moskwą.

Przedmiotem rozmów z Putinem, jak dodał, mają być kwestie integracji i inne tematy.

Kolejne rozmowy Łukaszenki i Putina, jak mówił białoruski lider, miałyby się odbyć w Rosji podczas Forum Regionów (w połowie lipca w Sankt Petersburgu).

CZYTAJ TAKŻE: Białorusi opozycjonista: Łukaszenka sprzedaje Białoruś po kawałku i martwi się tylko, by starczyło do końća jego życia

Aleksander Łukaszenka zwracał uwagę, że terminy spotkań zależą od prezydenckich grafików (szczyt G20, na który wybiera się Putin, odbywa się w przededniu uroczystości zakończenia Igrzysk Europejskich, 28-29 czerwca w Osace).

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: na Białorusi mamy aksamitną pełzającą okupację Rosji 

Wcześniej, po spotkaniu premierów Rosji i Białorusi 24 maja w Moskwie, zapowiadano, że specjalne zespoły obu państw mają pracować nad tymi 30 procentami spraw dotyczących intreegracji, w których nie ma zgodności między Mińskiem i Moskwą. Rezultat prac miano okazać premierom Rosji i Białorusi w Mińsku. Zespoły obu państw miały przygotować na 21 czerwca dokumenty do zatwierdzenia przez premierów.

Jednak, jak donoszą 22 czerwca białoruskie media, premierzy nie zdołali uzgodnić mapy drogowej w sprawie integracji. Kolejne podejście ma być w listopadzie – podaje Radio Swaboda, zwracając uwagę na słowa Miedwiediewa, że "gdzieś w listopadzie” można uda się wystąpić z mapami drogowymi wszystkich tych inicjatyw.

Serbia i medal dla Kadyrowa

W dniu otwarcia II Igrzysk Europejskich w Mińsku Aleksander Łukaszenka spotkał się z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, także z prezydent Gruzji, prezydentem Serbii, z ministrem ds. handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii, z prezydentem Mołdawii Igorem Dodonem. Miał też spotkanie z Ramzanem Kadyrowem.

Podczas spotkania z prezydentem Serbii Aleksandrem Vucziciem Łukaszenka mówił, że potrzebna jest intensywniejsza współpraca gospodarcza. Media zauważają, że obroty handlowe między tymi pańśtwami zwiększyły się o 48 procent w porównaniu do zeszłego roku. Prezydent Serbii Aleksander Vucić oznajmił: ”Bardzo cenimy to, co pan robi, pan osobiście, bardzo dziękujemy za wasze stanowisko w sprawie Kosowa”. Ekspert białoruskich towarów wyniósł okoł 36,5 mln dolarów, podaje portal belta.by, import 22,6 mln dolarów.

Jednocześnie, jak podaje RIA Nowosti, Vucić miał nie pojawić się na otwarciu Igrzysk Europejskich w Mińsku, bo rzekomo nie chciał patrzeć na flagę Kosowa.

Order dla Kadyrowa

Na spotkaniu z Kadyrowem Aleksander Łukaszenka wręczył mu Order Przyjaźni Narodów. Jak piszą oficjalne media, miałaby to być nagroda za zaangażowanie w uwolnienie z niewoli w Libii białoruskich obywateli. Łukaszenka przy tej okazji stwierdził, że nowo mianowany szef MSW wywodzi się z Kaukazu i że chciałby odwiedzić te rejony.

Kadyrow zaczął spotkanie od stwierdzenia, że przekazuje pozdrowienia od syna Łukaszenki, Wiktora, z którym jadł śniadanie, a który (ojca) długo nie widział. - Mam prośbę w imieniu mego brata Wiktora Łukaszenki, by przekazać mu pozdrowienia. On dawno was nie widział. A dzisiaj razem jedliśmy śniadanie - oznajmił Kadyrow.

Łukaszenka przy tej okazji stwierdził, że nowo mianowany szef MSW wywodzi się z Kaukazu.

Łukaszenka spotkał się także z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

Natomiast premier Rosji Dmitrij Miedwiediew spotkał się w Mińsku m.in. z prezydentem Mołdawii Igorem Dodonem i z prezydentem Serbii, Aleksandrem Vucziciem.

Doniesienia Reutersa: Białoruś ma ocenić straty po kryzysie brudnej ropy

Mińsk w sierpniu-wrześniu przygotuje rachunek strat w związku z brudną ropą, która wpłynęła do ropociągu Przyjaźń w Rosji. Taką wiadomość przekazało agencji Reutera źródło zaznajomione z przebiegiem rozmów rosysjko-białoruskich 21 czerwca.

Według tego źródła Rosja zgodziła się na dostawę 30 tysięcy ton ropy do rafinerii Naftan, by zrekompensować straty wynikające z zanieczyszczenia surowca.

Źródło zaznacza, że Rosja i Bialoruś dyskutują także na temat możliwej dostawy 170 tysięcy ton rosyjskiej ropy.

Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosyjscy żołnierze i rakiety Iskander na defiladzie w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:00
Ponad 300 rosyjskich żołnierzy z Zachodniego Okręgu Wojskowego weźmie udział w defiladzie z okazji Dnia Niepodległości Białorusi. Na ulicach Mińska można też będzie zobaczyć rosyjskie rakiety Iskander, helikoptery K-52 i samoloty myśliwskie Su-37. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski opozycjonista: Łukaszenka sprzedaje Białoruś po kawałku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:40
Aleksander Łukaszenka za dotacje, bez których państwo nie funkcjonuje, oddawał cząstki niepodległości Białorusi. Teraz Rosja chce za mniejsze pieniądze – kupić więcej suwerenności. I stopniowo zmniejsza dotacje – mówi Mikoła Statkiewicz, białoruski opozycjonista, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski MSZ przeciwny wzmocnieniu potencjału USA w regionie i Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 14:00
Białoruś jest przeciwna wzmacnianiu potencjału wojskowego Stanów Zjednoczonych u jej granic, zwłaszcza w Polsce - minister spraw zagranicznych Białorusi wypowiedział się na ten temat podczas seminarium poświęconego 10. rocznicy istnienia Partnerstwa Wschodniego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś i Rosja: do 21 czerwca ma powstać dokument ws. pogłębienia integracji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 17:16
Dokument dotyczący pogłębienia integracji między Białorusią i Rosją ma być gotowy do 21 czerwca. Szef białoruskiego rządu Siarhiej Rumas powiedział, że obecnie pracują grupy robocze i niemal codziennie otrzymuje sprawozdania odnośnie postępu prac.
rozwiń zwiń