X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: znicze na polskich grobach. Doroczny objazd miejsc pamięci

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 06:00
Związane z Polską miejsca pamięci odwiedzają już od kilku dni działacze Związku Polaków na Białorusi (ZPB) i akredytowani w Mińsku dyplomaci. - Co roku obchodzimy w ten sposób uroczystość Wszystkich Świętych – wskazała prezes ZPB Andżelika Borys. - Dla Polaków mieszkających na Białorusi pielęgnowanie pamięci o zmarłych jest ważnym elementem tożsamości – podkreśliła Borys.
Audio
  • Polacy pamiętają o polskich grobach. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
  • Objazd polskich miejsc pamięci na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Objazd polskich miejsc pamięci
Objazd polskich miejsc pamięciFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

W tym roku zaplanowana trasa objazdu prowadziła od Cmentarza Kalwaryjskiego w Mińsku i Kuropat, gdzie w latach 30. ubiegłego wieku mordowano ofiary stalinowskiego NKWD, przez Radoszkowicze, Wilejkę, Miadzioł, aż po Brasław na północy Białorusi.

W objeździe wraz z członkami ZPB z różnych miejscowości biorą udział dyplomaci z ambasady RP w Mińsku i wydziału konsularnego ambasady.

NASZ WYWIAD
rumi
Nie przez okupację, ale przez integrację. Tak mogłaby zniknąć Białoruś?

"Tych miejsc jest bardzo dużo"

Zastępca ambasadora Marcin Wojciechowski dziękował działaczom ZPB za "troskę o groby i pamięć o bohaterach Polski, spoczywających na terenie Białorusi".

Jak powiedziała Andżelika Borys, trasa objazdu co roku jest nieco inna, ponieważ polskich grobów na Białorusi jest bardzo dużo. W różnych regionach Białorusi opiekują się nimi przede wszystkim przedstawiciele mniejszości polskiej, w tym osoby zrzeszone w ZPB.

- Nasze oddziały dbają o to, by groby i miejsca pamięci, znajdujące się na ich terenie, były zadbane. Jest to nasz obowiązek i sposób na podtrzymanie pamięci. Ona istnieje, dopóki my pamiętamy o naszych przodkach – podkreśliła prezes.

IMG_20191026_090301.jpg
CMENTARZ KALWARYJSKI W MIŃSKU: GALERIA

Na trasie objazdów tradycyjnie znajdują się miejsca, w których spoczywają polscy żołnierze i policjanci, uczestnicy wojny z roku 1920, groby i upamiętnienia żołnierzy AK, inteligencji, ofiar cywilnych.

Objazd już kilka dni przed Wszystkich Świętych

Akcja objazdu, organizowana jeszcze kilka dni przed Wszystkich Świętyych przez Związek Polaków na Białorusi, który nie jest uznawany przez miejscowe władze, nosiła nazwę "Kresowy Znicz Pamięci".

Znicze zapłonęły na Cmentarzu Kalwaryjskim, najstarszej nekropolii katolickiej w białoruskiej stolicy. Prezes Związku Polaków AndżelikaBorys powiedziała Polskiemu Radiu, że znajdują się tam miedzy innymi groby szlachty polskiej i księży, ale nie tylko ."Tu są też groby żołnierzy Wojska Polskiego, inteligencji polskiej, tych co walczyli o Polskę i oddali swoje życie. Dzisiaj nie możemy o nich zapomnieć. Oni żyć będą dopóty, dopóki my będziemy o nich pamiętać".


IMG_20191026_100231.jpg
KUROPATY: OBJAZD MIEJSC PAMIĘCI. GALERIA

Prezes mińskiego oddziału Związku Polaków Helena Marczukiewicz powiedziała z kolei, że przed Dniem Zadusznym na cmentarzu odnowiono kilkadziesiąt krzyży. - Dużo krzyży wandale w swoim czasie połamali. W tym roku postawiliśmy sobie za zadanie odnowienie tych krzyży - powiedziała.

Uczestnicy objazdu złożyli kwiaty również przed Krzyżem Polskim w podstołecznych Kuropatach - miejscu kaźni stalinowskich. Upamiętnili również spoczywające tam osoby innych narodowości. Następnie udali się do Radaszkowicz, Wilejki i Miadzioła.

IAR/PAP/agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: jubileusz wiekowego kościoła w Naroczy. Ochrzczono w nim Marię Kaczyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 18:08
W Naroczy na północy Białorusi odbyły się uroczystości religijne związane z 585. rocznicą budowy w tym miasteczku pierwszej świątyni katolickiej. Wierni i duchowni uczcili również 115. rocznicę poświęcenia obecnego kościoła św. Andrzeja Apostoła. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marię Kaczyńską w Naroczy. "Maria Kaczyńska nie dokończyła tej księgi"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 20:39
W kościele w Naroczy na Białorusi odsłonięto tablicę upamiętniającą Marię Kaczyńską. Małżonka prezydenta Lecha Kaczyńskiego 77 lat temu została ochrzczona w tej świątyni. 
rozwiń zwiń