X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Ekspert: wizyta Pompeo wspiera suwerenność Białorusi w czasie budowy rosyjskiego imperium

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 00:10
- To bardzo wizyta dla państwa białoruskiego, Białorusinów. Umacnia niepodległość państwa w czasie zaostrzenia relacji z Rosją  -  ocenił Wład Kobets, ekspert think tanku ISANS. Podkreślił, że w mediach Białorusi szerokim echem odbiła się wypowiedź wiceszefa MSZ o tym, że Białoruś będzie w najbliższych latach priorytetem dla Polski.
Mike Pompeo
Mike PompeoFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

białoruś wojsko free 1200.jpg
W tym roku decyzja w sprawie dwóch obiektów wojskowych Rosji na Białorusi

Jak mówił Wład Kobets, trwa operacja Rosji dotycząca głębokiej integracji, inkorporacji Białorusi do Rosji – to mieści się w nowym putinowskim planie odbudowy imperium.

- Cel Putina jest oczywisty. W tej sytuacji dywersyfikacja dostaw surowców energetycznych jest nadzwyczaj ważna – dodał.

Ekspert przypomniał, że od początku niepodległej Białorusi ta kwestia powinna być wśród priorytetów państwa, jednak dywersyfikacja dostaw gazu, ropy naftowej - nie nastąpiła.

Mike Pompeo mówił w sobotę że USA są gotowe zabezpieczyć 100 procent potrzebnych dostaw ropy naftowej. Wład Kobets ocenia, że to ważna deklaracja. Białoruś powinna zaś zmierzać w kierunku dywersyfikacji.

”Białoruś będzie w ciągu najbliższych lat priorytetem dla Polski”

ku12.jpg
Analityk:Rosja chce przywiązać Białoruś na stałe, by nie stracić jej jak Ukrainy. Szereg specraportów o tym jest na biurku Putina

USA gotowe dostarczać Białorusi 100 procent potrzebnej jej ropy >>>

Wład Kobets powiedział także, że w mediach białoruskich zauważalna była wypowiedź wiceszefa polskiego MSZ Pawła Jabłońskiego, że Białoruś będzie w ciągu najbliższych lat priorytetem dla Polski. Polska jest bardzo ważnym sojusznikiem USA w Europie Środkowej, jest dla nas bardzo ważna – mówił.

Ekspert podkreślił, że bardzo ważne były słowa Mike’a Pompeo o prawach człowieka na Białorusi. - Gdy mówimy o niepodległości – widzimy, że nowa generacja Białorusinów broni kraju przed rosyjskimi zakusami, to nowe pokolenie jest przyszłością Białorusi – mówił.

Obszar wolności na Białorusi musi się poszerzać krok za krokiem. Państwo nie będzie mogło się bronić, jeśli jego obywatele nie będą czuli się właścicielami swojego państwa – powiedział Wład Kobets.

Mińsk nie ma wciąż podpisanej umowy na dostawy ropy naftowej

- Wizyta Pompeo to sygnał dla Rosji. Ameryka nie zmusza Białorusi do wyboru między Rosją i USA. Jednak taka kryzysowa sytuacja, zależności od jednego państwa, była zaprogramowana od początku w planach Rosji wobec Białorusi – mówił Wład Kobets. Podkreślił, że Białoruś musi szukać dywersyfikacji. Brak umowy z Rosją na dostawy ropy to w jego ocenie szansa na to, by Mińsk w końcu rozpoczął ten proces.

- To czas, by skończyć z wymianą ropy na zależność  Białorusi od Rosji – podkreślił.

Wład Kobets mówił, że Pompeo mówił o tym, że USA są gotowe wyjść naprzeciw Białorusi i jej pomóc. Dodał, że powoli kończy się czas ropy w historii, Białoruś powinna się rozwijać w różnych kierunkach.

- Są możliwości alternatywnych dostaw ropy – przez porty bałtyckie, przez Ukrainę, przez Polskę – tak uważa nasz rozmówca.

Wład Kobets przypomniał, że Rosja nie chce już sprzedawać ropy tak tanio, jak do tej pory.

Ekspert przypomniał, że w najbliższym czasie ma być mianowany amerykański ambasador na Białorusi.

- Wizyta Pompeo jest bardzo ważna. To sygnał dla Białorusinów, dla władz Białorusi i dla Rosji. Chodzi o to, że Stany Zjednoczone wspierają niepodległość tego kraju i będą wspierać ją nadal – podkreślił.

Analityk przypomniał też, że przed wizytą sekretarza stanu Mike'a Pompeo w Mińsku mowa była o tym, że Białoruś ma znaleźć się na liście państw, których dotyczą restrykcje wizowe USA – ostatecznie nie znalazła się w tym spisie.

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

CZYTAJ WIĘCEJ: Pompeo na Ukrainie, na Białorusi, w Kazachstanie i Uzbekistanie >>>


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: komórkę przynosi mi adiutant, jeśli ktoś dzwoni, a to się dzieje rzadko

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 14:00
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka powiedział w piątek, że jeśli ktoś do niego dzwoni na komórkę, a dzieje się to rzadko,, to przynosi mu ją adiutant. Podkreślił, że nie korzysta z telefonu komórkowego i "gadżetów" ze względu na bezpieczeństwo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: nie chcę być ostatnim prezydentem , są alternatywne drogi dostawy ropy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 09:00
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oświadczył w piątek, że nie chce być ostatnim szefem tego państwa. Zarzucił przy tym Rosji wywieranie nacisku na jego kraj i poinformował o prowadzeniu rozmów na temat alternatywnych dostaw ropy. Według niego istnieje kilka możliwości alternatywnych dostaw ropy na Białoruś, w tym z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analityk: Rosja chce przywiązać Białoruś na stałe, by nie stracić jej jak Ukrainy. Na biurku Putina są specraporty w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 23:59
- Aleksander Łukaszenka będzie zmierzał w swojej polityce ku postawie bardziej wielowektorowej – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Klaskouski, niezależny białoruski politolog, komentując wizytę sekretarza Mike’a Pompeo w Mińsku. Jak mówi, Rosja nie ustanie w wysiłkach przywiązania Białorusi do siebie, by nie stracić jej tak, jak Ukrainy - w tej kwestii po wydarzeniach 2014 roku w Rosji powstało szereg raportów służb specjalnych, wzywających do działań związujących Białoruś z Rosją na trwałe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż Pompeo. Politolog: USA sygnalizują Rosji i Chinom, że wchodzą do nowej gry w rejonie posowieckim

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 13:49
- USA są teraz obecne na Ukrainie, są aktywne w Polsce i w krajach bałtyckich, przynajmniej jeśli chodzi o kwestie wojskowe. Białoruś w tym sensie była pewnego rodzaju próżnią. Białoruś uznawano za oddanego satelitę Rosji i uznawano, że nie ma sensu rozmawiać z Mińskiem, lepiej z Moskwą. Teraz to się zmienia – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Waler Karbalewicz, białoruski politolog.  
rozwiń zwiń