Raport Białoruś

Ambasador RP na Białorusi: Stanisław Szuszkiewicz był historyczną postacią, przyjacielem Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 21:00
- Stanisław Szuszkiewicz dobrze rozumiał Polskę. Był przyjacielem Polski i mówił biegle po polsku, rozumiał jak ważne jest nasze dobre sąsiedztwo. Był nestorem opozycji wobec dyktatury na Białorusi – przekazał portalowi PolskieRadio24.pl ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.
Stanisłau Szuszkiewicz, były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi
Stanisłau Szuszkiewicz, były przewodniczący Rady Najwyższej BiałorusiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Stanisław Szuszkiewicz był historyczną postacią, stał u zarania niepodległości współczesnej Białorusi. Był jednym z sygnatariuszy porozumienia z Puszczy Białowieskiej, rozwiązującego ZSRS. Widział dla swego narodu demokratyczną drogę rozwoju, ideałom wolności i demokracji pozostał wierny do końca – zaznaczył ambasador RP na Białorusi Artur Michalski w swoim wspomnieniu dla portalu Polskiego Radia.

Ambasador przypomniał, że Stanisław Szuszkiewicz bardzo dobrze mówił po polsku i bardzo lubił nasz kraj.

- Dobrze rozumiał Polskę, był przyjacielem Polski, mówił biegle po polsku, rozumiał, jak ważne jest nasze dobre sąsiedztwo. Był nestorem opozycji wobec dyktatury na Białorusi. Przyjdzie moment, gdy będzie on powszechnie wspominany na Białorusi w podręcznikach historii jako ważna postać białoruskiej państwowości i tożsamości narodowej – przekazał w komentarzu dla portalu Polskiego Radia ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.

Ambasador wspomniał, że Stanisław Szuszkiewicz często brał udział w uroczystościach w polskiej placówce dyplomatycznej z okazji Święta Narodowego 3 Maja.

***

Stanisław Szuszkiewicz zmarł w nocy z 3 na 4 maja w wieku 87 lat. Od 26 kwietnia znajdował się na oddziale reanimacji po zakażeniu koronawirusem.

Był pierwszym przewodniczącym Rady Najwyższej Białorusi, pierwszym przywódcą niepodległego państwa. W 1991 roku sygnował porozumienia białowieskie, które przesądziły o rozpadzie Związku Radzieckiego. Przez lata działał aktywnie w demokratycznej opozycji na Białorusi, brał udział w debatach, udzielał wywiadów na temat sytuacji na Białorusi. 

***

***

Zachęcamy do przeczytania niektórych wywiadów, których Stanisław Szuszkiewicz udzielił portalowi PolskieRadio24.pl i serwisowi Raport Białoruś w ostatnich latach:


***

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przyjaciel Polski i przywódca niepodległej Białorusi". Zmarł Stanisław Szuszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 10:08
- Był naukowcem, intelektualistą i przyjacielem Polski. Żegnamy dziś Stanisława Szuszkiewicza - pierwszego przywódcę niepodległej Białorusi - napisał w środę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żegnam ojca niepodległej Białorusi". Prezydent Andrzej Duda o Stanisławie Szuszkiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 13:52
Prezydent Andrzej Duda we wpisie na Twitterze żegna zmarłego dzisiaj Stanisława Szuszkiewicza, pierwszego przywódcę niepodległej Białorusi.
rozwiń zwiń