Raport Białoruś

Muzeum poświęcone Żydom w białoruskim Brześciu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2011 12:57
Eksponaty zaczęto zbierać od 2009 roku. Większość pochodzi od mieszkańców oraz emigrantów z Brześcia, żyjących teraz w USA, Izraelu i Argentynie.

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

W białoruskim Brześciu otwarto muzeum poświęcone pochodzącym z tego miasta Żydom, wśród których jednym z najbardziej znanych był izraelski polityk Menachem Begin.

Muzeum "Żydzi Brześcia", otwarte pod koniec marca, mieści się w lokalu miejscowej wspólnoty żydowskiej. Opowiada o życiu brzeskich Żydów począwszy od lat 20. XX wieku. Jest pierwszym tego rodzaju w mieście obwodowym Białorusi.

- To historia pokazana przez losy ludzi, dlatego szczególne miejsce zajmują w muzeum materiały poświęcone sławnym ludziom urodzonym w Brześciu - powiedział gazecie "Biełorusskije Nowosti" prezes Żydowskiego Stowarzyszenia Społecznego "Brisk" Borys Bruk.

Stacja
Stacja kolejowa w Bronnej Górze, fot. Wikipedia/CC/Christan Ganzer, Hamburg

 

Żydzi w Brześciu, jednym z najstarszych miast Białorusi, mieszkali co najmniej od połowy XI wieku. "Brisk", od XIV do połowy XVI wieku był najważniejszym ośrodkiem życia żydowskiego w Wielkim Księstwie Litewskim.

Przed II wojną światową w Brześciu mieszkało około 26 tysięcy Żydów. Niemal wszyscy zginęli podczas holokaustu, w masowych egzekucjach w okolicach wsi Bronna Góra.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska i Białoruś myślą o przejściu granicznym "do twierdzy brzeskiej"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2011 12:20
Polska i Białoruś rozważają możliwość budowy międzynarodowego pieszego przejścia turystycznego Terespol-Brześć.
rozwiń zwiń