Raport Białoruś

Polska i Białoruś myślą o przejściu granicznym "do twierdzy brzeskiej"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2011 12:20
Polska i Białoruś rozważają możliwość budowy międzynarodowego pieszego przejścia turystycznego Terespol-Brześć.
Brama Chełmska twierdzy brzeskiej
Brama Chełmska twierdzy brzeskiejFoto: fot. Wikimedia Commons/Szeder László

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Przez odbudowany most Terespolski, turyści mogliby pieszo dotrzeć do twierdzy brzeskiej. Projekt łączy się z planowaną przez Białoruś rekonstrukcją obiektów w XIX-wiecznej twierdzy.

Konsul generalny Rzeczypospolitej w Brześciu Anna Nowakowska mówi, że inicjatywa może być korzystna dla Polski. - Byłaby ułatwieniem dla ruchu w strefie przygranicznej ze względu na planowane wprowadzenie małego ruchu granicznego - dodaje konsul. Anna Nowakowska powiedziała Polskiemu Radiu, że inwestycją zainteresowani są również Białorusini. - Jeżeli chodzi o stronę białoruską, to most ten będzie się wkomponowywał w realizację dużego przedsięwzięcia rewitalizacji twierdzy brzeskiej i utworzenia na jej terenie kompleksu kulturalno-turystycznego - mówi konsul Anna Nowakowska.

Twierdza
Twierdza brzeska, fot. Wikimedia Commons/Szeder László

 

Pomysł stworzenia przejścia pieszego w Brześciu nie jest nowy, istnieje tak dawno, jak plany małego ruchu granicznego - zauważa konsul Nowakowska. Przypomina, że obecnie istniejące przejście samochodowe Brześć-Terespol jest bardzo uczęszczane i władze położonych po obu stronach granicy miast myślą o rozwiązaniu sytuacji.

Twierdza brzeska to zespół fortyfikacji zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego należała do Polski. Ucierpiała w trakcie pierwszej i drugiej wojny światowej.

Brześć za 8 lat będzie świętował tysiąclecie istnienia. W związku z tym miejscowe władze mają ambitne plany upiększenia miasta. Chcą między innymi odbudować średniowieczny zamek i dwa kompleksy klasztorne.

Pod koniec marca odbyło się w Brześciu spotkanie władz samorządowych z Polski i Białorusi, na którym omawiano plany pieszego przejścia. Strony porozumiały się co do powołania grup roboczych, które przygotują do końca maja rekomendacje dla swoich rządów w związku z projektem. Niedawno pozytywnie o pomyśle przejścia wypowiedziała się białoruska Straż Graniczna.

IAR, PAP, agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Polacy mogą pomóc Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2010 00:20
- Najważniejsza jest solidarność i poczucie, że nie jesteś sam - mówi opozycjonista białoruski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś nie przepuści polskich polityków jadących do Smoleńska i Katynia?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 13:40
Polscy politycy, którzy mają zakaz wjazdu na Białoruś, będą mogli mieć problemy z przejazdem przez ten kraj na uroczystości do Katynia i Smoleńska. Tak wynika z wypowiedzi rzecznika białoruskiego MSZ dla agencji prasowej Interfax.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez wiz dla Białorusinów: ruszyła koalicja VISA-FREE

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 08:46
Koalicja białoruskich organizacji pozarządowych i think tanków będzie działać na rzecz podróży bez wiz między Białorusią a Unią Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka ma wkrótce przyjąć listy polskiego ambasadora

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 15:35
Minister spraw zagranicznych Białorusi przyjął w czwartek kopie listów uwierzytelniających od nowego ambasadora Polski Leszka Szerepki.
rozwiń zwiń