Raport Białoruś

Białoruś: "o Czarnobylu dowiedziałem się z Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 11:17
Dziennikarz gazety białoruskiej usłyszał, że Polacy mają pić "jakieś płyny". W partii poradzono mu, żeby słuchał radia swojego, czyli radzieckiego.
Audio

Białoruskie media przypominają tragiczną datę - 25. rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zwracają uwagę, że ówczesne radzieckie władze przez pierwsze dni ukrywały przed społeczeństwem fakt awarii.

Hienadź Buraukin, który w 1986 roku był szefem białoruskiego radia i telewizji, w rozmowie z gazetą "Komsomolskaja Prawda na Białorusi" przyznaje, że sam dowiedział się o awarii z zagranicznych mediów, w tym z Polskiego Radia. Buraukin wspomina, że dodzwonił się wtedy do drugiego sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Białorusi i powiedział, że Polskie Radio zaleciło ludności picie "jakichś preparatów". W odpowiedzi usłyszał od komunistycznego dygnitarza, że nie należy słuchać Polskiego Radia, lecz swojego, czyli radzieckiego.

Opozycyjna gazeta Narodnaja Wola zwraca uwagę, że według świadków po wybuchu w
Czarnobylu wywołano sztuczne opady deszczu, aby radioaktywne chmury nie przedostały się nad Moskwę. Kreml wielokrotnie temu zaprzeczał.

- Tak związkowe władze kolejny raz zademonstrowały swoje pojmowanie Białorusi jako strefy buforowej dla Rosji - czytamy w artykule. Gazeta podkreśla, że na terytorium Białorusi przypadło 70 procent całej czarnobylskiej radiacji.

IAR, agkm

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka jednak nie spotka się z Miedwiediewem i Janukowyczem?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 17:00
Prezydent Aleksander Łukaszenka nie weźmie we wtorek udziału w spotkaniu prezydentów Wiktora Janukowycza i Dmitrija Miedwiediewa w związku z 25 rocznicą awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarnobyl: 25 lat po katastrofie w elektrowni atomowej. Zobacz zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 06:50
Radziecka propaganda starała się ukryć skalę katastrofy, do której doszło 25 lat temu w elektrowni jądrowej na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To Białoruś najbardziej ucierpiała po wybuchu w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 09:14
Ponad 70 proc. radioaktywnych pyłów, które wydostały się z płonącej elektrowni, spadło na Białoruś.
rozwiń zwiń