Raport Białoruś

Donald Tusk proponuje pakiet dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 23:00
Jeśli Mińsk zwolni więźniów i zgodzi się na demokratyczne wybory parlamentarne może liczyć na pomoc ekonomiczną: kredyty, pomoc przy stabilizacji rubla – to propozycja szefa polskiego rządu.

W czasie kolacji otwierającej szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie Donald Tusk zaproponował pakiet modernizacyjny na rzecz nowej, demokratycznej Białorusi.

Informacyjna Agencja Radiowa nieoficjalnie dowiedziała się, że szef rządu przedstawił szereg inicjatyw, które władzom w Mińsku zostaną zaoferowane, pod warunkiem, że te zgodzą się na rozmowy z opozycją, ogłoszą amnestię i rehabilitację więźniów politycznych i przeprowadzą demokratyczne wybory parlamentarne.

W propozycjach nie pojawia się warunek odejścia Aleksandra Łukaszenki od władzy. Program zawiera punkty, które władze w Mińsku muszą zrealizować i propozycje pomocy, jeśli tak się stanie. Stronie polskiej zależy na tym, by Unia Europejska wystąpiła z konkretnymi propozycjami, obejmującymi takie zagadnienia jak pomoc finansowa, pomoc przy stabilizacji białoruskiego rubla, przywrócenie generalnego systemu preferencji celnych, kredyty z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a także zgoda na kredyt z MFW. Co w tym pakiecie się dokładnie znajdzie, o tym zdecydują europejscy przywódcy. Jak się nieoficjalnie dowiedziała IAR, przed szczytem Donald Tusk z szefami państw i rządów krajów UE o tej propozycji już rozmawiał, sondował stanowiska

Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju mają do rozdysponowania 1,5 mld euro dla krajów Partnerstwa Wschodniego. Białoruś jako jedyny kraj PW, ze względu na reżim panujący w tym kraju, praktycznie nie korzysta z programów oferowanych w ramach Partnerstwa.

Tusk zaproponował też biorącym udział w kolacji w Centrum Nauki Kopernik, by po spełnieniu przez Białoruś stawianych jej warunków, rozważyli skierowanie do tego kraju pomocy eksperckiej, przywrócenie generalnego systemu preferencji celnej, z którego kraj ten został kilka lat temu usunięty.

Polska sondowała już państwa członkowskie UE i - jak twierdzi źródło PAP - propozycja została dobrze przyjęta. "Chcieliśmy, aby wewnątrz UE rozpoczęła się dyskusja na temat tego, co można zaoferować Białorusi" - dodaje źródło. Szczegóły polskiej oferty dla UE premier Tusk ma przedstawić na piątkowej konferencji prasowej, podsumowującej szczyt PW.

Jak wynika z informacji nieoficjalnych, jeśli prezydent Białorusi zgodziłby się na zmiany, a unijni przywódcy zaakceptowaliby propozycje Polski, w opracowaniu szczegółowego pakietu miałaby być też zaangażowana białoruska opozycja.

agkm, IAR, PAP

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Merkel spotkała się z białoruskimi opozycjonistami

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 17:00
Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z grupą opozycjonistów, którzy przebywają w Warszawie na szczycie Partnerstwa Wschodniego.
rozwiń zwiń