Raport Białoruś

Komisja Wenecja krytykuje białoruskie prawo o KGB

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 20:32
Komisja Wenecka - organ doradczy Rady Europy w sprawach konstytucyjnych - przypomniała, że na Białorusi zdelegalizowano prawie wszystkie organizacje praw człowieka.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikipedia

Jak podkreśla komisja, białoruskie prawo eliminuje z życia demokratyczne instytucje. Komisja Wenecka stwierdziła, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat, prawie wszystkie pozarządowe organizacje praw człowieka zostały pozbawione swojego statusu.
Komisja wyraziła zaniepokojenie i ubolewanie w związku ze zmianą białoruskiego kodeksu karnego, który ogranicza prawo wolności stowarzyszeń i przewiduje za podjęcie takiej próby dwa lata więzienia.

Komisja Wenecka w przygotowanej analizie przypomina, że na Białorusi pakietu poprawek mających na celu znaczne rozszerzenie uprawnienień służb bezpieczeństwa KGB. Zaproponowane przepisy dają oficerom bezpieczeństwa możliwość włamywania się do prywatnych mieszkań i lokalów zajmowanych przez pozarządowe organizacje, jeśli uznają, że popełniono w nich przestępstwo lub ukrywa się osoba o nie podejrzana. Białoruś jest obecnie jedynym europejskim krajem, w którym wykonywane są wyroki kary śmierci.

IAR, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: nowy paragraf na „milczące protesty”

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 04:00
Izba Reprezentantów przyjęła przepisy o masowych zgromadzeniach. Zrównują one z pikietą "masową obecność obywateli" w miejscu publicznym "w celu wyrażenia protestu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: kara więzienia za pomoc z zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 14:48
Białoruski parlament zmienił po cichu prawo. Teraz zakazane będą organizacje i partie otrzymujące pomoc z zagranicy. Grozi za to grzywna i więzienie, a środki konfiskuje państwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGB na Białorusi dostanie wolną rękę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 16:56
Władze Białorusi zmieniają prawo o KGB. Funkcjonariusze będą mogli wchodzić do domów o dowolnej porze, przeszukiwać zatrzymanych i zabierać im znalezione przy nich rzeczy.
rozwiń zwiń