Raport Białoruś

Białoruś: kwiaty dla Kastusia Kalinouskiego i Traugutta

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 19:30
Kilkudziesięciu przedstawicieli białoruskiej opozycji uczestniczyło w Świsłoczy pod Grodnem w akcji upamiętniającej uczestników powstania styczniowego 1863 roku.
Audio

Akcja odbyła sie w ramach obchodów na Białorusi ludowego zwyczaju "dziadów", czyli uszanowania pamięci przodków. Zebrani złożyli kwiaty pod pomnikami pochodzących z dzisiejszych ziem białoruskich bohaterów powstania styczniowego - Konstantego Kalinowskiego i Romualda Tragutta oraz na mogile Wiktora Kalinowskiego - brata Konstantego.

Konstanty Kalinowski,jeden z przywódców Powstania Styczniowego na Litwie znany jest szerzej na Białorusi jako Kastuś Kalinouski. Wydawał pismo "Mużyckaja Prauda", jeden z pierwszych periodyków w języku białoruskim i jest uznawany za przedstawiciela białoruskiego odrodzenia narodowego. - Odczuwam tu duch naszych bohaterów, którzy są dla nas przykładem - mówił jeden z uczestników spotkania. Inni wspominali również nazwiska białoruskich polityków którzy zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach oraz tych którzy przebywają obecnie w więzieniach.

IAR, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Romuald
Romuald Traugutt
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie można śpiewać we własnym kraju, to boli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 15:23
Źmicier Wajciuszkiewicz: Nie mogę występować na Białorusi - to tak, jakby w Polsce Kazik był zabroniony. Nie chciałbym, żebyśmy czekali na wolność 42 lata, jak Libia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znicze w polskich miejscach pamięci na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 16:54
Polscy dyplomaci i działacze Związku Polaków na Białorusi odwiedzą m.in. groby Elizy Orzeszkowej, gen. Józefa Olszyny-Wilczyńskiego, Tomasza Wawrzeckiego, ostatniego naczelnika Powstania Kościuszkowskiego.
rozwiń zwiń