Raport Białoruś

Rodzina i przyjaciele pożegnali Arynę Wiaczorkę

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 22:21
Białoruska działaczka i producentka muzyczna Aryna Wiaczorka zmarła 9 kwietnia, w wyniku udaru mózgu. 14 kwietnia skończyłaby 51 lat.
Aryna Wiaczorka
Aryna WiaczorkaFoto: Facebook

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Mińsku. Arynę Wiaczorkę żegnali przyjaciele i rodzina:  jej mąż, znany opozycjonista Wincuk Wiaczorka, syn Franciszak Wiaczorka i dwie córki Radasława i Różana.

Aryna Wiaczorka była bardzo aktywną działaczką kulturalną, jedną z założycielek ruchu rycerskiego i rekonstrukcji historycznych na Białorusi. Była menedżerką kultury i producentką muzyczną.

M.in. organizowała koncerty muzyki dawnej, obozy rekonstrukcyjne, turnieje rycerskie, festiwale etnograficzne (w Łożycy). Kierowała najstarszym na Białorusi klubem rycerskim “Wielkie Księstwo”. Była twórczynią bardzo popularnych na Białorusi albumów muzyki historycznej “Legendy Wielkiego Księstwa” i „Dawny kraj”. Zorganizowała ponad 20 koncertów muzyki dawnej i ludowej. Zorganizowała konkurs dla mlodych wykonawców muzyki dawnej: “Na cześć królowej Bony”.

Stworzyła serię płyt „Kolekcja muzyki białoruskiej” : obejmującą muzykę z białoruskich kościołów, zamków, ballady ludowe. Była członkinią Towarzystwa Języka Białoruskiego,

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Nie można śpiewać we własnym kraju, to boli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 15:23
Źmicier Wajciuszkiewicz: Nie mogę występować na Białorusi - to tak, jakby w Polsce Kazik był zabroniony. Nie chciałbym, żebyśmy czekali na wolność 42 lata, jak Libia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aryna Wiaczorka w ciężkim stanie po wylewie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 13:40
Białoruska działaczka i producentka Aryna Wiaczorka znajduje się w szpitalu w Wilnie. Po wylewie zapadła w śpiączkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarła białoruska działaczka Aryna Wiaczorka

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 09:21
5 kwietnia Aryna Wiaczorka doznała udaru mózgu na lotnisku w Wilnie. Od tego czasu lekarze w litewskiej stolicy walczyli o jej życie.
rozwiń zwiń