Raport Białoruś

Białoruski opozycjonista nie będzie deportowany

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 14:00
Białoruski opozycjonista Andrej Pyżyk został zwolniony do domu. W dokumentach przesłanych z Białorusi nie było bowiem wniosku o tymczasowe aresztowanie.
Audio
  • Mariusz Sokołowski, Komenda Główna Policji, o aresztowaniu Andreja Pyżyka
Andrej Pyżyk
Andrej PyżykFoto: Biełsat

- W związku z brakiem  formalnego wniosku  strony białoruskiej  o tymczasowe aresztowanie  Prokuratura Okręgowa w Warszawie po zapoznaniu się z przesłanymi dokumentami  zarządziła natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego - poinformował Prokurator Okręgowy Ryszard Rogatko.

Andrej Pyżyk został zatrzymany w poniedziałek przez policję w Brwinowie na podstawie noty Interpolu. Strona białoruska wystąpiła o jego ekstradycję. Żona Pyżyka informowała stację Biełsat, że do deportacji może dojść w ciągu kilku dni.

Z Brwinowa Pyżyk trafił do prokuratury, gdzie miało się odbyć jego przesłuchanie. Jak powiedziała portalowi polskieradio.pl prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska, opozycjonista został przewieziony do prokuratury, ale w związku z brakami w dokumentacji został po prostu zwolniony do domu.

W nocie Interpolu mowa jest o przestępstwach na tle finansowym. Natomiast działacze białoruscy alarmują, że to prześladowanie polityczne. Podkreśłają, że Pyżyk to były śledczy milicji, który nie chciał fabrykować dowodów przeciw opozycji i krytykował na emigracji metody stosowane przez białoruskie służby.

Zgodnie z procedurą, prokuratura musi odpowiedzieć na wniosek strony białoruskiej. Ta może przesłać dokumenty ponownie, ale jak zauważyła prokurator, wcale nie musi tego zrobić.

agkm,  polskieradio.pl, po.gov.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

64 organizacje potępiły skazanie Bialackiego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 08:42
Organizacje praw człowieka podkreślają, że Aleś Bialacki został ukarany za działalność w zakresie praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ: zatrzymanie opozycjonisty zaszkodziło Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 09:00
Wiceminister Jerzy Pomianowski powiedział w Sejmie, że zatrzymanie przez Straż Graniczną białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza zaszkodziło wizerunkowi naszego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskiemu opozycjoniście "grozi deportacja z Polski"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 09:00
Uciekinier polityczny, były oficer śledczy białoruskiej milicji, Andrej Pyżyk został zatrzymany przez polską policję w Brwinowie. Poinformowała o tym telewizję Biełsat jego żona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycjoniście grozi rychła deportacja na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 12:46
Białoruski opozycjonista Andrej Pyżyk ma być w poniedziałek przesłuchany w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej. Działacze białoruscy alarmują, że choć za Pyżykiem wysłano notę Interpolu, chodzi o represje polityczne.
rozwiń zwiń