X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Dziennikarze już przed wyborami znali listę posłów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 06:00
Niezwykłą zdolność przewidywania wyników wyborów parlamentarnych na Białorusi zaprezentowali niezależni miejscowi dziennikarze.
Audio
Dziennikarze już przed wyborami znali listę posłów
Foto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Aleś Pilecki wraz z kolegami z rozgłośni ”Euroradio” przed wyborami ułożył listę przyszłych kandydatów i jak mówi Polskiemu Radiu, w 94 procentach jest ona zgodna z wynikami wyborów.

Izba niższa białoruskiego parlamentu liczy 110 deputowanych. Aleś Pilecki mówi, że przewidział zwycięstwo 104 osób. Jak mówi przeanalizował charakterystyki wszystkich kandydatów na deputowanych . W typowaniu brano pod uwagę życiorys i przede wszystkim miejsce pracy kandydatów na deputowanych. Zwrócił uwagę, że listę przyszłych deputowanych jego rozgłośnia stworzyła jeszcze miesiąc temu.

- Składaliśmy tę swoją listę w ten sam dzień kiedy zarejestrowano kandydatów do parlamentu. To znaczy nie wiedzieliśmy o nich nic oprócz miejsca pracy - zaznaczył. Pilecki mówi, że ten przykład podaje na ile przewidywalne są wybory na Białorusi. - Myślę, że różne instytucje analityczne mogą teraz nie zajmować się prognozami wyników wyborów na Białorusi a zamawiać je u dziennikarzy - podkreśla z żartem Pilecki.

Podobną zdolnością przewidywania wykazali się dziennikarze niezależnego tygodnika „Nasza Niwa”.  - Idziecie na wybory? A lista już jest znana - napisała na swojej stronie internetowej "Nasza Niwa", zachęcając czytelników, by po głosowaniu porównali jego listę z oficjalnym spisem deputowanych.

Jedyny okręg, gdzie - według oficjalnych danych Centralnej Komisji Wyborczej - nie został wybrany deputowany, znajduje się w Homlu na wschodzie kraju. Startował tam tylko jeden kandydat, przedstawiciel Liberalno-Demokratycznej Partii Białorusi (LDPB), który nie otrzymał większości głosów - poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek szefowa CKW Lidia Jarmoszyna.

"Nasza Niwa" odnośnie tego okręgu pisze, że startował w nim wcześniej główny inspektor Administracji Prezydenta w obwodzie homelskim, który jednak został zwolniony ze stanowiska 6 września i zrezygnował z ubiegania się o mandat deputowanego, pozostawiając na liście kandydatów tylko reprezentanta LDPB.

- Cały kraj zamarł w oczekiwaniu: czy większość wyborców +zagłosuje+ przeciw niemu? Czy też w izbie zjawi się „niezależny” kandydat?" - pisała "Nasza Niwa".

Liberalno-Demokratyczna Partia Białorusi nie miała przedstawicieli w poprzednim składzie parlamentu, ale przez środowiska demokratyczne na Białorusi nie jest uznawana za opozycję. Jest to ugrupowanie ideologicznie zbliżone do Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego. - Jej (LDPB) flirt z władzami trwa już długi czas. Teraz jest to partia elit biznesowych, którzy współpracują z aparatem państwowym, także nieformalnymi kanałami - powiedział redaktor naczelny społeczno-naukowego pisma "Arche" Waler Bułhakau.

Druga tura głosowania w okręgu, gdzie w niedzielę nie wybrano deputowanego, ma odbyć się razem z wyborami do rad lokalnych w 2014 roku.
Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej poinformowała, że głosowało trzy czwarte wyborców (74,3%)), a według wstępnych danych wybrano 109 deputowanych do Izby Reprezentantów, izby niższej parlamentu. Nie został wybrany deputowany tylko w jednym okręgu wyborczym- w obwodzie homelskim "

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna poinformowała, że głosowało trzy czwarte wyborców (74,3%)), a według wstępnych danych wybrano 109 deputowanych do Izby Reprezentantów, izby niższej parlamentu. Według danych opozycji, publikowanych na niezależnych portalach, frekwencja wyniosła około 38 procent.

OBWE oceniła wybory jako niedemokratyczne. Jednocześnie szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz skrytykował Białoruś za sposób prowadzenia kampanii i niedemokratyczne wybory. Według nieoficjalnych informacji, Unia Europejska rozważa kolejne sankcje wobec Białorusi w związku z tym, że nie dochodzi do poprawy sytuacji w tym kraju, w celach ciągle pozostają więźniowie polityczni.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Już przed wyborami można ułożyć listę deputatów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 10:20
Jeden z dziennikarzy ułożył już spis osób, które dostaną się do Izby Reprezentantów w najbliższych wyborach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory na Białorusi to "makijaż na twarzy dyktatury"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 11:20
- Wybory organizowane w warunkach dyktatury i przez dyktatora są makijażem nakładanym na mało ciekawą twarz tej dyktatury. Tak jest i tak będzie z tymi wyborami - komentował minister w Kancelarii Prezydenta Tomasz Nałęcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska opozycja: nie uznajemy wyborów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 16:00
Pięć czołowych białoruskich ugrupowań opozycyjnych zapowiedziało, że nie uznaje wyborów parlamentarnych za równe, przejrzyste i demokratyczne „niezależnie od wyników głosowania jakie zostaną ogłoszone”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Parlament to kwiatek do kożucha Łukaszenki"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 17:00
Parlament białoruski pełni rolę maszynki do głosowania. Podczas ostatnich czterech lat zgłosił cztery projekty ustaw i przegłosował jedną - mówi Kamil Kłysiński, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bufety wyborcze, "dobra tradycja z czasów ZSRR"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 18:00
Na Białorusi w trakcie dzisiejszych wyborów parlamentarnych działały tak zwane bufety wyborcze. Każdy wyborca mógł posilić się kanapką i napić się kawy czy wódki.
rozwiń zwiń