Raport Białoruś

Wpadka MSZ. PIT-y dla opozycji wysłano na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 08:34
Urzędnicy ministerstwa Radosława Sikorskiego narażają na sankcje białoruskich opozycjonistów - pisze "Rzeczpospolita".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: msz.gov.pl

Gazeta zauważa, że resort spraw zagranicznych nie wyciągnął wniosków ze sprawy białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego. Został on skazany na podstawie polskich dokumentów finansowych przekazanych reżimowi Łukaszenki. Okazuje się - jak ustaliła "Rzeczpospolita" - że trzy miesiące po skazaniu Bialackiego przez białoruski sąd, MSZ wysłał około 30 białoruskim opozycjonistom deklaracje podatkowe PIT z sumami, jakie otrzymali od polskiej dyplomacji.
Korespondencja została wysłana listami poleconymi z logo ministerstwa w lutym. Otrzymały ją między innymi osoby, które kandydowały przeciw Aleksandrowi Łukaszence w wyborach prezydenckich. Część adresatów otrzymała przesyłki w stanie naruszonym. "Rzeczpospolita" dysponuje kopiami tej korespondencji. PIT-y zostały podpisane przez szeregową urzędniczkę z Wydziału Planowania i Realizacji Budżetu Biura Administracji MSZ. Nie opiewają na duże sumy. Jak powiedział "Rz" rzecznik MSZ Marcin Bosacki, chodziło o udział w konferencji w 2011 roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego. - Środki te nie dotyczyły nieakceptowanego przez prawo białoruskie zagranicznego wsparcia na projekty pozarządowe, jak to miało miejsce w odniesieniu do (...) Alesia Bialackiego - dodał. Zaznaczył, że żaden z uczestników do 17 października nie spotkał się z nieprzyjemnościami.
"Rzeczpospolita" podkreśla, że reżim Łukaszenki może uznać PIT z MSZ za dowód nielegalnego finansowania. Walancin Stefanowicz z Centrum Praw Człowieka "Wiasna" komentuje, że taka praktyka jest do przyjęcia w krajach demokratycznych. - W przypadku Białorusi oznacza, że sprawa Alesia Bialackiego niczego polskich urzędnikow nie nauczyła - mówi.

"Rz" zastanawiała się, czy w ogóle pisać o tej sprawie, doszła jednak do wniosku, że sprawne służby Łukaszenki już dawno o niej wiedzą. Gazeta zaznacza, że po aferze z Bialackim MSZ szkoli organizacje pozarządowe, aby nie posyłały PIT-ów i innych dokumentów na Białoruś.

IAR/Rzeczpospolita/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Aleś Bialacki ”wtrącony na 50 urodziny do karceru”

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 10:00
Władze kolonii w Bobrujsku na swój sposób „uczciły” urodziny Alesia Bialackiego, obrońca praw człowieka trafił do karnej celi – dowiedziała się organizacja "Platforma”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki laureatem Nagrody Lecha Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 16:23
Odbywający wyrok w kolonii karnej białoruski opozycjonista Aleś Bialacki został uhonorowany Nagrodą Lecha Wałęsy. Nagrodę odbierze w Gdańsku jego żona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki otrzymał "polskiego Nobla"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 16:00
W Dworze Artusa w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Lecha Wałęsy białoruskiemu opozycjoniście Alesiowi Bialackiemu.
rozwiń zwiń