Raport Białoruś

Sikorski: manewry Rosji i Białorusi traktujemy poważnie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 15:00
Wojsko zawsze przygotowuje się na najgorsze scenariusze i je ćwiczy. My też to robimy – powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, pytany o opinię jednego z byłych szefów resortu obrony, który ocenia, że Białoruś i Rosja "otwarcie przygotowują się do ewentualnej wojny z Polską".
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski
Minister spraw zagranicznych Radosław SikorskiFoto: Flickr/MSZ

Minister spraw zagranicznych odniósł się na antenie TVP Info do słów byłego wiceministra obrony Romualda Szeremietiewa, którego zaniepokoły kolejne już duże manewry Rosji i Białorusi pod hasłem Zachód 2013. Odbędą się one jesienię. Szeremietiew ocenia, że Rosja i Białoruś przygotowują się do ewentualnej wojny z Polską, przypomniał w tym kontekście poprzednie bardzo szeroko zakrojone ćwiczenia wojskowe z 2009 roku, zakładające stłumienie polskiego powstania w Grodnie. Szeremietiew uważa, że Polska nie byłaby w stanie sama się obronić przed tego rodzaju zagrożeniem.

 – My to traktujemy bardzo poważnie. Przypominam: kiedy były ostatnie  manewry Rosji i Białorusi, ”Zapad 2009”, zakładające scenariusz prowokacyjny wobec Polski, sugerujący powstanie mniejszości polskiej na Białorusi, podnosiliśmy to nie tylko w relacjach dwustronnych. Napisałem wówczas w tej sprawie osobny list do sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego i  NATO zajęło krytyczne stanowisko w tej sprawie – powiedział Radosław Sikorski.

 - W tych sprawach bardzo ważna jest otwartość, transparentność, to znaczy, żeby obserwatorzy wojskowi mogli obserwować te ćwiczenia – dodał szef polskiego MSZ.

Radosław Sikorski zaznaczył, że w Polsce po raz pierwszy odbędą się wielkie manewry NATO. Zaznaczył, że od paru miesięcy po raz pierwszy mamy w Polsce  na stałe wojska amerykańskie.

– Wojsko zawsze przygotowuje się na najgorsze scenariusze i je ćwiczy. My też to robimy – stwierdził minister, pytany wprost o to jak skomentuje słowa byłego wiceszefa MON Szeremietiewa, że Rosja i Białoruś „otwarcie przygotowują się do ewentualnej wojny z Polską”.

 Całą rozmowę na antenie TVP Info można zobaczyć tutaj >>>

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

We wrześniu wspólne manewry wojsk Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 09:13
We wrześniu w Rosji odbędą się wspólne ćwiczenia wojsk rosyjskich i białoruskich "Związkowa Tarcza-2011".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja zbroi Białoruś w baterie TOR

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 05:00
Docelowo Rosja ma przekazać Białorusi dziesięć baterii TOR-M2.To system obrony powietrznej krótkiego zasięgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Druga bateria rakiet Tor-M2 na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 22:00
Białoruś dostała od Rosji drugą baterię krótkiego zasięgu Tor-M2. W tym roku ma się pojawić trzecia, a według mediów docelowo ma ich być dziesięć.
rozwiń zwiń