Raport Białoruś

Druga bateria rakiet Tor-M2 na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 22:00
Białoruś dostała od Rosji drugą baterię krótkiego zasięgu Tor-M2. W tym roku ma się pojawić trzecia, a według mediów docelowo ma ich być dziesięć.
Audio
Druga bateria rakiet Tor-M2 na Białorusi
Foto: Wikipedia

Druga bateria rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Tor-M2 produkcji rosyjskiej weszła w czwartek do służby na Białorusi jako pododdział 120. rakietowej brygady przeciwlotniczej w Baranowiczach w obwodzie brzeskim - poinformowała w czwartek agencja BiełTA.

Podpisano też kontrakt na dostawę jeszcze w tym roku trzeciej baterii tego typu - oświadczył białoruski wiceminister obrony Ihar Łacienkau. - To nowoczesny system uzbrojenia o wysokich możliwościach bojowych - zaznaczył.

Fragment
Fragment artykułu państwowej agencji BelTA

W grudniu 2011 r. Białoruś dostała od Rosji pierwszą baterię tego typu, która także podlega 120. rakietowej brygadzie przeciwlotniczej.

- Wzbogacenie uzbrojenia tej formacji o nowy sprzęt rakietowy obrony przeciwlotniczej pozwoli znacznie poszerzyć bojowe możliwości sił zbrojnych Białorusi w sferze obrony antyrakietowej - podkreśliło Ministerstwo Obrony.

Bateria Tor-M2 składa się z czterech pojazdów kołowych, z których każdy wyposażony jest w 8 pocisków rakietowych oraz radarowe systemy wykrywania i naprowadzania. Bateria jest w stanie zwalczać jednocześnie do 16 celów lecących w dowolnym kierunku z prędkością do 700 m/s w odległości do 12 km i na wysokości do 10 km. Celem może być samolot, śmigłowiec, dron lub rakieta.

Białoruski dziennik państwowy "SB. Biełaruś Siegodnia" napisał, że Białoruś ma docelowo posiadać ponad 10 baterii Tor-M2.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja chce obronić Białoruś przed polskim najazdem?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 15:44
Polska ma roszczenia terytorialne wobec dwóch regionów białoruskich, Brześcia i Grodna – tak wynika z opracowania resortu obrony Federacji Rosyjskiej - informuje portal regionby.org.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka prosi Rosję o pieniądze na armię

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 12:00
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że zwrócił się do prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa o dodatkowe środki dla białoruskich sił zbrojnych, a ten obiecał pomóc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś zbroi się przeciw nisko lecącym obiektom

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 07:00
Białoruska armia zaczęła uzbrajać śmigłowce Mi-8 w karabiny maszynowe. Mają być wykorzystywane do likwidacji niewielkich i nisko lecących obiektów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iskandery na Białorusi? W zamian za samoloty

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 11:39
Rosja przekaże Białorusi samoloty zwrócone 15 lat temu przez Indie - pisze jedna z rosyjskich gazet. Jeden z analityków uważa, że w zamian Białoruś może oddać Rosji bazę w Lidzie jako miejsce brygady rakiet Iskander.
rozwiń zwiń