Raport Białoruś

Zabronili modliwy przy grobie księdza. "Nielegalne zgromadzenie"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 10:07
Białoruska milicja z Lidy w obwodzie grodzieńskim uniemożliwiła modlitwę przy mogile księdza Adama Falkowskiego rozstrzelanego w 1863 roku za wsparcie udzielone powstaniu styczniowemu.
Audio
Lida. Mogiła ks. A. Falkowskiego. Stan z 2011 r.
Lida. Mogiła ks. A. Falkowskiego. Stan z 2011 r.Foto: Flickr/MSZ

Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem, gdy grupa miejscowych Polaków przyszła do parku miejskiego, gdzie znajduje się mogiła księdza.
Aleksander Kołyszko, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej powiedział Polskiemu Radiu, że zaraz po tym, jak ludzie przyszli do mogiły księdza, pojawili się milicjanci. - Podeszło do nas czterech milicjantów - jeden z nich filmował. Spisali nasze nazwiska. Ja spytałem się czy możemy się pomodlić. Powiedziano nam, że nie, gdyż jest to nielegalne zebranie. Więc musieliśmy się rozejść - powiedział Kołyszko.
Prezes Towarzystwa Kultury Ziemi Lidzkiej mówi, że ludzie nie kryli rozgoryczenia, że tak się stało. Przyznaje, że nikt z zebranych nie ubiegał się o zgodę na przyjście do mogiły księdza gdyż ludzie nie sądzili, że modlitwa przy niej wymaga zezwolenia.
Ksiądz Adam Falkowski został rozstrzelany przez wojska carskie za przeczytanie z ambony manifestu Rządu Narodowego wzywającego do udziału w Powstaniu.

Zgodnie z zaostrzoną w 2011 roku białoruską ustawą o zgromadzeniach na każde zgromadzenie trzeba uzyskać zgodę władz lokalnych. Zarówno organizatorom, jak i uczestnikom zgromadzeń odbywających się bez zezwolenia grozi odpowiedzialność administracyjna i karna.

 

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Areszty za "Dziady" dla powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 10:23
Akcję upamiętniającą powstańców styczniowych co roku w ostatni weekend października organizują przedstawiciele białoruskiej opozycji. Tym razem zatrzymano cztery osoby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wydano pocztówkę z Konstantym Kalinowskim

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 14:20
Białoruska poczta wydała okazjonalna kartę pocztową, na której widnieje postać Konstantego Kalinowskiego.
rozwiń zwiń