Raport Białoruś

Wydano pocztówkę z Konstantym Kalinowskim

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 14:20
Białoruska poczta wydała okazjonalna kartę pocztową, na której widnieje postać Konstantego Kalinowskiego.
Audio
Pocztówka upamiętniająca 175 rocznicę urodzin Kastusia Kalinouskiego
Pocztówka upamiętniająca 175 rocznicę urodzin Kastusia KalinouskiegoFoto: www.belpost.by

W tym roku przypada 175. rocznica urodzin tego jednego z przywódców Powstania Styczniowego na terytorium współczesnej Litwy i Białorusi. 22 stycznia przypada 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.

Na kartce pocztowej widoczny jest Konstanty Kalinowski występujący na wiecu przed ludnością chłopską uzbrojoną w kosy, zapewne agitujący do udziału w Powstaniu Styczniowym. Na kartce jest też znaczek pocztowy z portretem Kalinowskiego, na którego tle widnieje pismo ”Mużyckaja Prauda”, wydawane przez niego w języku białoruskim.

Białoruska poczta poinformowała, że kartka pocztowa została wydana w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy i wejdzie do obiegu 28 stycznia. Z kolei 2 lutego w rocznicę urodzin Kalinowskiego na poczcie w Mińsku można będzie postawić na niej okolicznościowy stempel.

Dla Białorusinów Konstanty Kalinowski to Kastuś Kalinouski. Nazywany jest często bohaterem narodowym Białorusi, Litwy i Polski. W miejscowości Świsłocz na zachodzie kraju stoi jego pomnik. W Mińsku jest ulica nazwana jego imieniem.

Komisarz powstania styczniowego

Konstanty Kalinowski (urodzony w 1838 roku) na studiach w Sankt-Petersburgu zaangażował się w polsko-rosyjską działalność przeciwko caratowi. Na Białorusi wydawał m.in. dwa periodyki w języku polskim i pismo „Mużyckaja Prauda”. To ostatnie pisane było białoruską łacinką, czyli po białorusku, ale z użyciem alfabetu łacińskiego. Kalinowski  chciał włączenia do walki o niepodległość również chłopów.

Kalinowski w okresie powstania styczniowego 1863–64 był członkiem tajnego Prowincjonalnego Rządu Tymczasowego na Litwie i Białorusi, komisarzem pełnomocnym Rządu Narodowego na Litwę.

Został powieszony przez Rosjan 2 marca 1864 roku w Wilnie.

Imię Konstantego Kalinowskiego od 2006 r. nosi program stypendialny polskiego rządu dla białoruskich studentów, represjonowanych z przyczyn politycznych.

Na Białorusi w czasach komunistycznych (za ZSRR) Konstanty Kalinowski był traktowany jako bohaterski przywódca chłopski w walce z caratem.

IAR/PWN//agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: kwiaty dla Kastusia Kalinouskiego i Traugutta

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 19:30
Kilkudziesięciu przedstawicieli białoruskiej opozycji uczestniczyło w Świsłoczy pod Grodnem w akcji upamiętniającej uczestników powstania styczniowego 1863 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Areszty za "Dziady" dla powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 10:23
Akcję upamiętniającą powstańców styczniowych co roku w ostatni weekend października organizują przedstawiciele białoruskiej opozycji. Tym razem zatrzymano cztery osoby.
rozwiń zwiń