Raport Białoruś

MON Białorusi: nie będziemy ćwiczyć ataku jądrowego na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 15:00
Ministerstwo obrony Białorusi zareagowało na doniesienia jednej z polskich gazet. Resort zapewnia, że podczas manewrów Zachód 2013 nie będzie ćwiczony jądrowy atak na Warszawę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikipedia/Eugene Zelenko/GNU 1.2


Taką informację przekazał agencji BelaPAN sekretarz prasowy ministerstwa obrony Białorusi Władimir Makarow, komentując doniesienia prasowe o tym, że podczas manewrów a białoruskich i rosyjskich sił zbrojnych Zachód 2013 (Zapad 2013) będzie ćwiczony prewencyjny atak nuklearny na Warszawę. Makarow zaprzeczył takim doniesieniom. Jak zauważają białoruskie media, informacje o ćwiczeniu ataku jądrowego zawierał artykuł zamieszczony w dzienniku Polska The Times.
Aleksander Łukaszenka 21 lutego zatwierdził plan strategicznych manewrów białorusko-rosyjskich Zachód 2013, przedstawiony mu przez wojskowych, dodał też swoje polecenia.
Jak pisze BelaPAN, Łukaszenka zażądał, by zwrócić większą uwagę na praktyczną stronę manewrów, by włączyć w ćwiczenia regionalne organy wojska terytorialnej obrony ”w pełnym zakresie”, i by zwrócić uwagę na współdziałanie organów kierowniczych i systemów ochrony bezpieczeństwa narodowego. Szczególną cechą ćwiczeń będzie udział w nich nie tylko sił jednostki regionalnej wojsk Rosji i Białorusi, ale również sił operacyjnego reagowania Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym – pisze BelaPAN
Wcześniej na ten temat pisała agencja Interfax. Źródło w sztabie generalnych sił zbrojnych Rosji zapewniło agencję, że w programie wrześniowych manewrów nie zaplanowano przećwiczenia prewencyjnego uderzenia jądrowego na terytorium innych państw. Publikację w gazecie Polska The Times owo anonimowe źródło skomentowało jako „wytwór fantazji polskich dziennikarzy”. Źródło stwierdziło, że Białoruś ani Rosja nie czynią tajemnicy z ćwiczeń i poinformowano o nich „na najwyższym szczeblu”.
Jak przypomina ”Nasza Niwa” Aleksander Łukaszenka twierdził, że Białoruś żadnego państwa nie planuje jako przeciwnika, a w państwie obowiązuje doktryna obronna, regulowana prawnie.
Plan manewrów nie jest jednak znany opinii publicznej. Wiadomo, że manewry mają odbyć się w dwóch etapach na poligonach Rosji i Białorusi.

Radosław Sikorski komentował zapowiedź manewrów w styczniu tego roku. - My to traktujemy bardzo poważnie. Przypominam: kiedy były ostatnie manewry Rosji i Białorusi, ”Zapad 2009”, zakładające scenariusz prowokacyjny wobec Polski, sugerujący powstanie mniejszości polskiej na Białorusi, podnosiliśmy to nie tylko w relacjach dwustronnych. Napisałem wówczas w tej sprawie osobny list do sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego i NATO zajęło krytyczne stanowisko w tej sprawie – powiedział Radosław Sikorski. - W tych sprawach bardzo ważna jest otwartość, transparentność, to znaczy, żeby obserwatorzy wojskowi mogli obserwować te ćwiczenia – dodał szef polskiego MSZ.

agkm/BelaPAN/Interfax/Nasza Niwa

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON Litwy: Zapad 2013 skierowany przeciw sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 23:55
Litewski minister obrony Juozas Olekas powiedział, że niektóre elementy planowanych w pobliżu granic Litwy ćwiczeń Rosji i Białorusi są wymierzone przeciw sąsiadom i że tak być nie powinno. Olekas komentował jesienne manewry obu państw dla litewskiej agencji BNS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi świętują rocznicę powstania Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:00
Białoruś świętuje 23 lutego Dzień Obrońców Ojczyzny. Oficjalnie jest to święto wojska, a nieoficjalnie - mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: miliony dolarów na destabilizację Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:04
Aleksander Łukaszenka zarzucił NATO, że wzmacnia swój potencjał militarny na terytorium państw sąsiadujących z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ: Białoruś nielegalnie sprzedaje broń do Sudanu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 15:34
Sudan naruszył sankcje nałożone przez ONZ. Kupił białoruską broń – stwierdzili eksperci ONZ. Białoruskie MSZ zaprzecza tym oświadczeniom.
rozwiń zwiń