Raport Białoruś

Aleś Bialacki ukarany. Nie dostanie paczek z żywnością

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 07:34
Natalia Pińczuk, żona Alesia Bialackiego, dowiedziała się w kolonii w Bobrujsku, że na uwięzionego obrońcę praw człowieka nałożono kolejną karę więzienną.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): w więzieniu w Bobrujsku znów nałożono karę na Alesia Bialackiego
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 roku
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Aleś Bialacki został na pół roku pozbawiony możliwości otrzymywania paczek żywnościowych. Natalia Pińczuk była w tym tygodniu w kolonii karnej w Bobrujsku, gdzie jest więziony Bialacki.

Żona Bialackiego mówi, że nie wie dlaczego jej mąż został pozbawiony paczek z jedzeniem. Jak mówi, w kolonii karnej pretekst zawsze można znaleźć. Natalia Pińczuk przekazała mężowi do kolonii karnej strój sportowy, bieliznę nocną i inne rzeczy osobiste które zezwolono dostarczyć raz do roku.

Media białoruskie przypominają, że w zeszłym roku karano uwięzionego Alesia Bialackiego co najmniej cztery razy - w tym za wyniesienie kawałka chleba ze stołówki, o czym opozycjonista sam donosił w liście.

Aleś Bialacki, znany białoruski obrońca praw człowieka, odbywa karę czterech i pół roku pozbawienia wolności. Białoruski sąd w 2011 roku uznał, że nie zapłacił podatków od pieniędzy otrzymanych na konta w zagranicznych bankach. Wyrok został potępiony przez białoruską opozycję, miejscowych i zagranicznych obrońców praw człowieka oraz polityków zachodnich.

Lider Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna gromadził pieniądze na pomoc represjonowanym, a swojej organizacji mimo starań nie mógł nawet zarejestrować na Białorusi. Dane o kontach Bialackiego przekazały stronie białoruskiej polska prokuratura i litewski resort sprawiedliwości, co poniewczasie uznano za fatalną pomyłkę.

***

Adres Alesia Bialackiego w kolonii w Bobrujsku:

Алесь Бяляцкі
Беларусь 213807, Магілёўская  вобл., г. Бабруйск, вул. Сікорскага, 1, Папраўчая калонія №2, атрад №14.

IAR/Karta 97/agkm

Natalia
Natalia Pinczuk podczas procesu Alesia Bialackiego, fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Aleś
Aleś Bialacki podczas procesu w 2011 roku, fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białorusini w Mińsku świętowali Dzień Wolności

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 14:30
Na akcji zorganizowanej przez prodemokratyczne siły Białorusi zgromadziło się 1000 do 2000 osób. Po demonstracji doszło do zatrzymań. Obrońcy praw człowieka na razie mówią o około 10 zatrzymanych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Wolności na Podlasiu. ”Białorusini nie są niewolnikami”

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 12:00
Białorusini to naród cierpliwy, ceniący życie, ale nie niewolnicy. Niech dyktator nie myśli, że cierpliwość Białorusinów nie ma końca - napisała w liście przesłanym Białorusinom szefowa rządu emigracyjnego Ivonka Surviłła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Wolności w Warszawie. ”Za wolność naszą i waszą”

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 18:00
Na wiecu w Warszawie wystąpili Zenon Paźniak, Natalia Radzina, Żmicier Barodka. Zenon Paźniak podkreślał, że Dzień Wolności jednoczy wszystkich Białorusinów w walce o wspólną sprawę. Źmicier Barodka wzywał Polaków do Solidarności pod hasłem "Za wolność naszą i waszą".
rozwiń zwiń