Raport Białoruś

Łukaszenka chce reformować rosyjską Cerkiew prawosławną: skrócić kazania…

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 06:00
Aleksander Łukaszenka oświadczył w piątek, że Cerkwi prawosławnej potrzebne są reformy, między innymi skrócenie kazań i nabożeństw.
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

- Cały świat się zmienia i rozwija, co więcej, nie tak, jak chcielibyśmy my i jak chciałaby Cerkiew. Uważam, że skoro zmienia się świat, to Cerkiew też powinna. Wydaje mi się, że jesteśmy w przeddzień jakiejś reformy Cerkwi prawosławnej, i może nie tylko jej - powiedział prezydent.

Łukaszenka oświadczył przy tym, że "Bogu dzięki" Cerkiew nie zachorowała na tę "zarazę, na którą zapadł Kościół na Zachodzie", dodając, że chodzi mu m.in. o ”pedofilię i homoseksualizm”.

”Ale już zaczynamy chorować - ostrzegł - i sadzę, że Cerkiew prawosławna nie działa w tej sferze wystarczająco intensywnie, także we współpracy z państwem. Możemy stracić całe pokolenie młodzieży. Mówi zresztą o tym także papież Franciszek”.

Łukaszenka wyraził przekonanie, że reformy w Cerkwi powinny odbywać się stopniowo, poczynając od cerkiewnego języka, a kończąc na czasie trwania nabożeństw. Według niego modły, nabożeństwa oraz kazania są za długie i "dorośli, starsi ludzie po prostu tego nie wytrzymują".

- Jestem przeciwny temu, żeby ludzie przychodzili i dwie-trzy godziny słuchali modłów czy kazań na stojąco, nie mając możliwości usiąść - oświadczył prezydent.

Oznajmił także, że jest przeciwnikiem budowy większych cerkwi, bo będą człowieka "przytłaczać". Według niego powinny one być "przytulne, dla duszy".

Łukaszenka wyraził też zadowolenie, że patriarcha Cerkwi rosyjskiej Cyryl jest "młodym człowiekiem". Oświadczył, że go dobrze zna, nawet przyjaźni się z nim i uznaje za wyjątkowo zdolnego. Łukaszenka chciałby, żeby Cyryl podjął się reformy Cerkwi.

Metropolita miński i słucki Filaret mówił na początku roku, że Cerkiew ma na Białorusi dobre stosunki z państwem. - Rozwijamy współpracę, porozumiewając się językiem wartości moralnych - zaznaczył.

Także Łukaszenka w orędziu bożonarodzeniowym podkreślał, że Cerkiew prawosławna zawsze była z narodem i odegrała ważną rolę w stwarzaniu państwowości i kształtowaniu charakteru Białorusinów. "A teraz jest naszym niezawodnym pomocnikiem w służbie społecznej, w dziele miłosierdzia i oświaty" - powiedział.

Wyznawcami prawosławia jest około 80 proc. spośród 9,5 mln mieszkańców Białorusi.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: zatrzymano szpiega związanego z Kościołem katolickim

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 18:01
Funkcjonariusz służb specjalnych, który pracował na rzecz państw obcych, został zatrzymany na Białorusi - oświadczył Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media na Białorusi: KGB aresztowało katolickiego księdza

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 22:00
- Miesiąc temu KGB zatrzymało księdza Władysława Lazara, proboszcza parafii w Borysowie - poinformował o tym białoruski dziennikarz Konstantin Szytal, powołując się na informacje uzyskane od księży katolickich.
rozwiń zwiń