X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Aleś Bialacki spotkał się w więzieniu z bliskimi

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 09:30
Alesiowi Bialackiemu, białoruskiemu więźniowi politycznemu, pozwolono na widzenie z bliskimi w kolonii karnej w Bobrujsku.
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 roku
Aleś Bialacki podczas procesu 24 listopada 2011 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Spotkanie z żoną Natalią Pinczuk i z siostrą Wolhą trwało dwie godziny. Aleś Bialacki mógł rozmawiać z bliskimi przez telefon, był oddzielony od nich szybą. Było to pierwsze spotkanie od grudnia 2012 roku.

Natalia Pinczuk powiedziała Radiu Swaboda, że rozmawiały z Alesiem na przemian, bo miały do dyspozycji tylko jedną słuchawkę. Aleś Bialacki powiedział im, że czuje się dobrze, ma dobry nastrój. Tak jak wcześniej, pracuje w więzieniu w szwalni, zajmuje się pakowaniem produkcji. Mówił, że dużo czyta, dostaje prasę, wie o głównych wydarzeniach w kraju. Pytał się o wydarzenia z życia bliskich i znajomych.

Do końca roku powinny się odbyć jeszcze dwa spotkania Alesia Bialackiego z bliskimi – dłuższe w listopadzie i krótsze w grudniu.

Między marcem i czerwcem 2012 roku Bialacki dostał trzy nagany, zabroniono mu spotkań z bliskimi i nadano status ”złośliwie naruszającego regulamin więzienny” Pretekstem do jednej z nagan było np. wyniesienie kawałka chleba ze stołówki. W sierpniu 2012 roku Bialacki otrzymał jeszcze dwie dodatkowe nagany z rzekome naruszenia regulaminu i pozbawiono go możliwości otrzymywania paczek z żywnością. Dopiero 7 sierpnia tego roku mógł otrzymać taką przesyłkę.

Aleś Bialacki, znany białoruski obrońca praw człowieka, szef Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, odbywa karę czterech i pół roku pozbawienia wolności. W 2011 roku skazano go za niezapłacenie podatków od pieniędzy otrzymanych na konta w zagranicznych bankach. Wyrok potępili zachodni politycy, obrońcy praw człowieka.

Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna pomaga represjonowanym na Białorusi i ich rodzinom, prowadzi też dokumentację represji, gromadzi o nich informacje. Aleś Bialacki nie mógł zarejestrować organizacji na Białorusi. Pieniądze na pomoc represjonowanym były gromadzone na zagranicznych kontach. Dane o kontach Bialackiego przekazały stronie białoruskiej polska prokuratura i litewski resort sprawiedliwości, co poniewczasie uznano za fatalną pomyłkę, ale jej skutków nie udało się już odwrócić.

svaboda.org/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Aleś
Aleś Bialacki podczas procesu, Włodzimierz Pac, Polskie Radio
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książka Alesia Bialackiego: przesłanie zza krat

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 22:30
W Mińsku została zaprezentowana książka Alesia Bialackiego "Oświeceni białoruskością". Zawiera ona artykuły literackie i eseje, które napisał Bialacki. Część tekstów przesłał z więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka przyznał order sędzi, która zlikwidowała ”Wiasnę”

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 14:50
Aleksander Łukaszenka nagrodził Orderem Honoru sędzię, która zdecydowała o likwidacji Centrum Praw Człowieka "Wiasna". W kilku innych sprawach orzekła, że odmowa rejestracji opozycyjnych organizacji była zgodna z prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stany Zjednoczone wzywają do uwolnienia Alesia Bialackiego i innych białoruskich więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 23:45
Departament stanu USA wydał specjalne oświadczenie z okazji kolejnej rocznicy aresztowania znanego białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Apelujemy, by świat nie zapomniał o Białorusi. Nadal walczymy"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 23:00
Białorusini przypomnieli 4 sierpnia o więźniach politycznych i o walce o wolność na Białorusi. - Nadal walczymy. Chcemy zmian. Niestety reżim dyktatorski jest silny - ale jeśli będziemy milczeć, to nic się nie zmieni – mówił w Warszawie jeden z uchodźców politycznych z Białorusi, Anatol Michnawiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1000 zł kary dla obrońców praw człowieka: za akcję solidarności z więźniami politycznymi

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 13:55
Dwoje białoruskich działaczy Tacciana Rewiaka i Uładzimir Łabkowicz zostało skazanych za pikietę w Dniu Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: ułaskawiony opozycjonista znów ma trafić do więzienia. "Nie ma czego się bać. Nie zamierzam przestać działać"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 07:21
Sąd w Mińsku ma wydać wyrok w sprawie miejscowego opozycjonisty. Uładzimir Jaromienak jest oskarżony o naruszenie zasad pobytu pod nadzorem prewencyjnym milicji. Prokurator zażądał dla niego 6 miesięcy aresztu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bialoruski opozycjonista, skazany za wywieszenie flagi, wyjechał na studia do Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 15:00
Były białoruski więzień polityczny Siarhiej Kawalenka wyjechał do Polski, zamierza tu studiować - poinformowała o tym jego żona Alena.
rozwiń zwiń