Raport Białoruś

"Są szanse na uwolnienie Tymoszenko". Lider opozycji spotkał się z szefem MSZ Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 23:05
Podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE i uwolnienie byłej premier Julii Tymoszenko jest coraz bardziej realne - oświadczył jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk po spotkaniu w Kijowie z szefem niemieckiego MSZ Guido Westerwellem.
Audio
  • Guido Westerwelle o swojej rozmowie z Janukowyczem (źr. IAR)
  • Leonid Kożara, szef MSZ: Rozwiązanie kwestii Tymoszenko jest możliwe tylko na podstawie ukraińskiej konstytucji i prawa; trzeba stworzyć odpowiednie podstawy prawne (źr. IAR)
Guido Westerwelle (P) i Arsenij Jaceniuk
Guido Westerwelle (P) i Arsenij JaceniukFoto: PAP/EPA/HENDRIK SCHMIDT

W ocenie Jaceniuka Tymoszenko może znaleźć się na wolności przed zaplanowanym na koniec listopada szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, gdzie oczekiwane jest podpisanie umowy o stowarzyszeniu Kijowa z UE.

- Ze względu na ostatni rozwój wydarzeń mamy realne szanse na podpisanie umowy i uwolnienie Julii Tymoszenko, wraz z możliwością uzyskania przez nią pomocy medycznej w Niemczech - powiedział Jaceniuk.

Polityk zwrócił uwagę, że jego spotkanie z Westerwellem odbyło się w czwartek już po rozmowach niemieckiego ministra z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. -Omówiliśmy (z Westerwellem) wszystkie możliwe sposoby uwolnienia Tymoszenko. Oczywiście wszystko jest teraz w rękach Janukowycza, ale możliwości istnieją - podkreślił Jaceniuk.

Opozycjonista nie chciał prognozować dokładnego terminu wypuszczenia Tymoszenko z więzienia. - Chciałbym, aby nastąpiło to jak najszybciej, do 21 października (Rada UE oceni wówczas postępy Ukrainy przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej), ale widzę, że rozwiązanie będzie się przeciągało do ostatniego dnia - powiedział dziennikarzom.

Westerwelle i Janukowycz

Wcześniej, po rozmowach z Janukowyczem minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle potwierdził, że jego kraj gotów jest przyjąć na leczenie Tymoszenko , która odsiaduje obecnie wyrok siedmiu lat więzienia. Była premier została skazana za naruszenia proceduralne, których dopuścił się jej rząd podczas zawierania umów gazowych z Rosją cztery lata temu. Zdaniem UE Tymoszenko zapłaciła tym wyrokiem za decyzję o charakterze politycznym.

Westerwelle nie ukrywał, że sprawa Tymoszenko jest jednym z głównych problemów , od rozwiązania których UE uzależnia podpisanie umowy stowarzyszeniowej. - Odniosłem dziś wrażenie, że mamy do czynienia z poważnymi próbami, by rozwiązać ten problem - oświadczył szef niemieckiego MSZ po spotkaniu z prezydentem Ukrainy.

Minister nie ujawnił szczegółów spotkania z Janukowyczem, zaznaczył jednak, że trwało one długo i było bardzo intensywne. Konferencja prasowa Westerwellego rozpoczęła się prawie dwie godziny później niż planowano.

- Chcę podkreślić, że prowadzimy teraz bardzo intensywne rozmowy, tak z politycznego, jak i prawnego punktu widzenia - powiedział.

Szef MSZ Ukrainy o sprawie Tymoszenko: trzeba stworzyć podstawy prawne...

Szef ukraińskiej dyplomacji Leonid Kożara, który wraz z Westerwellem uczestniczył w spotkaniu z Janukowyczem zaznaczył ze swej strony, iż szef państwa chce rozwiązać sprawę Tymoszenko w zgodzie z obowiązującym prawem. - Rozwiązanie kwestii Tymoszenko jest możliwe tylko na podstawie ukraińskiej konstytucji i prawa. Trzeba stworzyć odpowiednie podstawy prawne - stwierdził.

- Prezydent potwierdził, że chce podjąć decyzję w sprawie Tymoszenko opierając się na podstawowych prawach człowieka i ukraińskim prawie - mówił.

Unia Europejska, która uważa, że była premier Ukrainy, która została skazana na siedem lat więzienia za naruszenia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 r., padła ofiarą wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych. Bruksela chce, by władze w Kijowie wypuściły ją z więzienia, a specjalni wysłannicy europarlamentu na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zabiegają, by cierpiącej na problemy zdrowotne Tymoszenko zezwolono na leczenie w Niemczech.

Minister z rządu Julii Tymoszenko: Ukraina podpisze historyczną umowę z Unią Europejską >>>

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Doradca Putina do Ukraińców: nie idźcie drogą Mazepy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 20:20
Apel taki skierował do Ukraińców doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Siergiej Głazjew w związku z planami podpisania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister z rządu Julii Tymoszenko: Ukraina podpisze historyczną umowę z Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 12:47
Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską będzie podpisana w Wilnie – ocenił w rozmowie z portalem Polskiego Radia były minister gospodarki w rządzie Julii Tymoszenko, Bohdan Danyłyszyn. Jest przekonany, że wszystkie przeszkody na drodze do tej umowy będą pokonane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tymoszenko trafi do niemieckiego szpitala? "Czekamy"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 15:42
Rząd niemiecki poinformował, że jest gotowy do przyjęcia na leczenie znajdującej się w ukraińskim więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.
rozwiń zwiń