Raport Białoruś

Białoruś: nuncjusz papieski odwiedził aresztowanego księdza

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 20:00
Nuncjusz apostolski na Białorusi arcybiskup Claudio Gugerotti spotkał się z przebywającym w areszcie śledczym KGB księdzem Władysławem Lazarem.
Ksiądz Władysław Lazar
Ksiądz Władysław LazarFoto: nn.by/catholic.by

Rozmowa trwała około godzinę, odbyła się w obecności osoby odpowiedzialnej za śledztwo i przedstawiciela białoruskiego MSZ, który oficjalnie pełnił rolę tłumacza.

Nuncjusz zapewnił aresztowanego księdza "o osobistej bliskości papieża Franciszka i całego Kościoła katolickiego Białorusi”. Portal internetowy Catholic.by poinformował, że ksiądz Władysław Lazar "który wygląda na doświadczonego więziennym bytem” podziękował papieżowi również za różaniec. Dodał, że "areszt, który czasami jest wielką pokutą, nie przeszkodził mu żyć głębokim duchowym życiem ”. Ksiądz Lazar zapewnił, że "jest patriotą, kocha Białoruś i oczekuje sprawiedliwej decyzji”. Dodał, że wybaczył tym, którzy stali się przyczyną jego niedoli. Poprosił też nuncjusza, by zachęcił wszystkich wiernych do modlitwy za niego.

Caholic.by pisze, że spotkanie miało nieformalny, braterski charakter i zakończyło się wspólnym wyrażeniem nadziei, że śledztwo zakończy się najszybciej, jak to możliwe. Lazar jest proboszczem parafii w Borysowie (obwód miński).

Według niezależnych mediów został zatrzymany 31 maja. 12 września catholic.by poinformował, że ksiądz Lazar usłyszał oskarżenie o przekazanie pieniędzy oraz dóbr materialnych człowiekowi, któremu zarzuca się szpiegostwo na rzecz innego państwa.

Lazar jest obywatelem Białorusi. Studiował w seminarium w Grodnie, a następnie w Polsce.

IAR/PAP/agkm

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: zatrzymano szpiega związanego z Kościołem katolickim

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 18:01
Funkcjonariusz służb specjalnych, który pracował na rzecz państw obcych, został zatrzymany na Białorusi - oświadczył Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media na Białorusi: KGB aresztowało katolickiego księdza

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 22:00
- Miesiąc temu KGB zatrzymało księdza Władysława Lazara, proboszcza parafii w Borysowie - poinformował o tym białoruski dziennikarz Konstantin Szytal, powołując się na informacje uzyskane od księży katolickich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi KGB aresztowało księdza. Kościół katolicki potwierdza

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 17:37
Sprawą zajmuje się nuncjatura apostolska w Mińsku. Jak ustaliły niezależne media białoruskie, KGB zatrzymało około miesiąca temu proboszcza parafii w Borysowie, ks. Władysława Lazara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz zatrzymany przez KGB. Wydłużono areszt, nie pozwolono na przekazanie modlitewnika

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 11:12
Księdzu Władysławowi Lazarowi, aresztowanemu około dwa miesiące temu przez białoruskie specsłużby, 1 sierpnia wydłużono areszt jeszcze o tydzień – tak powiedziała Radiu Swaboda siostra duchownego, pani Janina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusini żądają wyjaśnienia w sprawie zatrzymania księdza Lazara przez KGB

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 02:00
Władysław Lazar, duchowny z parafii w Borysowie, ponad dwa miesiące temu został zatrzymany przez białoruskie służby specjalne, KGB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: KGB przetrzymuje księdza bez podania przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 08:00
Niezarejestrowane Centrum Obrony Praw Człowieka ”Wiasna” zaapelowało do białoruskiego KGB o podanie przyczyny zatrzymania księdza Władysława Lazara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz Lazar oskarżony o zdradę państwa. Jest w areszcie KGB

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 17:56
Zatrzymany przez białoruskie KGB katolicki ksiądz Władysław Lazar został oskarżony z artykułu o zdradzie państwa - poinformował białoruski Kościół rzymskokatolicki na swojej stronie internetowej catholic.by.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Metropolita Kondrusiewicz apeluje o modlitwę za księdza Lazara

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 13:49
Zwierzchnik białoruskich katolików Tadeusz Kondrusiewicz powiedział wiernym, że trudno prognozować, jak zakończy się sprawa zatrzymanego przez KGB księdza Władyslawa Lazara.
rozwiń zwiń