Raport Białoruś

Kurs dolara na czarnym rynku wzrósł do 6500 rubli

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 14:53
Oficjalny kurs dolara na Białorusi to obecnie 5000 rubli, ale dewiz w kantorach nadal nie ma.
Narodowy Bank Republiki Białoruś
Narodowy Bank Republiki BiałoruśFoto: minsk.gov.by

W ostatnim czasie na czarnym rynku cena wynosiła około 6200-6300 rubli, ostatni wzrost to około 200 rubli – pisze gazeta „Biełorusskije Nowosti". Niezależna gazeta internetowa zauważa, że przedsiębiorcy zajmujący się handlem na bazarach zaczęli zmieniać kurs, po którym przeliczali dolar przy ustalaniu cen w rublach. Sprzedawcy sprzętu AGD, aparatów fotograficznych, urządzeń biurowych powiedzieli dziennikarzom, że w zeszłym tygodniu kurs przelicznika zmienił się i teraz jest to 6500 rubli.

Dziennik dodaje, że zmianę kursu zarejestrował także portal internetowy Prokopovi.ch. Jego założyciel powiedział gazecie, że na portalu przeciętne ogłoszenie o sprzedaży zakłada kurs 6550 rubli za dolara.

Dolarów nie ma

W kantorach dewizy nadal nie są dostępne - przypomina gazeta. Dodaje, że osoby fizyczne mogą kupić dolary tylko „na cele” socjalne”, w pięciu wyznaczonych bankach.  Cele socjalne to opłacenie leczenia, nauka, utrzymanie studenta, wyjazd za granicę w związku z chorobą lub śmiercią krewnych.

Prezydenckie służby prasowe zapowiedziały w poniedziałek, że na spotkaniu zarządu Banku Narodowego i prezydenta w drugiej połowie sierpnia "będą podjęte poważne decyzje dotyczące polityki walutowej i gospodarczej w obecnym roku".

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Jedziesz na Białoruś? Benzynę kupisz tylko za waluty obce

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 20:55
Kierowcy samochodów na zagranicznych numerach rejestracyjnych nie będą mogli płacić za benzynę białoruską walutą, rublem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa szefowa banku Białorusi jest ze Szkłowa, jak Łukaszenka

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 21:35
Zgodnie z dekretem prezydenta Aleksandra Łukaszenki nowym prezesem Banku Narodowego Białorusi została Nadzieja Jermakowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie kredyt dla Białorusi od Azerbejdżanu?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 13:51
Białoruś ma dostać kredyt w wysokości 300 milionów dolarów od Azerbejdżanu. Opozycyjny tygodnik "Nasza Niwa" poinformował, że oficjalnie pieniądze te otrzyma przedsiębiorstwo "Belaruskali", produkujące nawozy potasowe.
rozwiń zwiń