Raport Białoruś

Aleś Bialacki będzie przedmiotem przetargu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 18:53
Tomasz Pisula: Łukaszenka prowadzi demokratyzację "na zakładnika". Co jakiś czas uwięzionych opozycjonistów wymienia na kredyty bądź złagodzenie sankcji.
Audio
Aleś Bialacki podczas procesu
Aleś Bialacki podczas procesuFoto: fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Sąd w Mińsku skazał Alesia Bialackiego, szefa białoruskiego Centrum Praw Człowieka "Wiosna", na cztery i pół roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i konfiskatę mienia. Według zarzutów Bialacki nie zapłacił podatków od ponad 560 tys. euro przekazywanych na jego konta w bankach w Polsce i na Litwie w latach 2007-2010.

- Ten wyrok mnie nie zdziwił. Cały ten proces i jego otoczka, zmiany w prawie białoruskim dokonane w ostatnim czasie, świadczyły o tym, że wyrok zapadnie i nie będzie lekki - powiedziała w "Pulsie Trójki" Bogna Chmielewska, ekspertka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Tomasz Pisula, prezes Fundacji Wolność i Demokracja podkreślił, że taka sytuacja była możliwa tylko na Białorusi, która jest państwem bezprawia. - Aleś Bialacki jest jedną z najbardziej znanych osobowości białoruskiej opozycji, a jednocześnie jedna z niewielu osób, które nigdy nie zajmowały się polityką. Dziś zapadł w jego sprawie wyrok polityczny - zauważył w rozmowie z Marcinem Zaborskim.

Działacz zauważył, że Aleksander Łukaszenka prowadzi wobec Unii Europejskiej politykę sinusoidalną. Co jakiś czas dochodzi do zaostrzenia stosunków, wtedy hurtem wsadza do więzień opozycjonistów, a następnie wymienia ich w zamian za koncesje lub kredyty.

Bogna Chmielewska przyznała, że zamiana ludzi na zyski staje się metodą Łukaszenki. - W tej sytuacji, podobnie jak w innych przypadkach łamania praw człowieka na Białorusi ważne jest, by wszystkie kraje europejskie zajmowały jednolite stanowisko. Konieczne jest zaprzestanie grania z Łukaszenką, byśmy nie wchodzili w te targi.

Co zdaniem gości Trójki Polska może zrobić, by pomóc opozycjonistom i obrońcom praw człowieka na Białorusi? Dowiesz się słuchając całej audycji "Puls Trójki, 24 listopada 2011".

 

Więcej o sprawie Alesia Bialackiego oraz sytuacji na Białorusi w Raporcie Białoruś >>

 

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

4,5 roku więzienia dla obrońcy praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 07:30
Sąd w Mińsku skazał Alesia Bialackiego na cztery i pół roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i konfiskatę mienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Buzek wezwał do uwolnienia Alesia Bialackiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 10:44
Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek skrytykował decyzję mińskiego sądu, który na 4,5 roku kolonii karnej skazał obrońcę praw człowieka Alesia Bialackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ o Bialackim: potępiamy wyrok dla praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 10:43
Polska jednoznacznie potępia bezzasadny surowy wyrok 4,5 lat pozbawienia wolności oraz konfiskaty mienia Alesia Bialackiego, szczególnie zasłużonego białoruskiego obrońcy praw człowieka - czytamy w oświadczeniu MSZ.
rozwiń zwiń