"Wolny świat jest obojętny. Nie wspiera Ukrainy, tak jak powinien". Schetyna o brakach w pomocy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 08:09
- Tyle jest deklaracji wsparcia, a tak niewiele z nich wynika - ocenił rozmowy na szczycie UE w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Schetyna, senator PO.

Polityk był pytany o szczyt unijny i dyskusje dotyczące pomocy Ukraine. Jak mówił, Ukraina potrzebuje dalszego wsparcia, bo jej sytuacja jest dramatyczna.

- Wolny świat jest obojętny, nie wspiera Ukrainy, tak jak powinien, jak tego wymaga dramatyczna sytuacja na froncie, że Ukraina straciła inicjatywę i jest w defensywie, a wojska rosyjskie budują przewagę, kongres USA nie wspiera walczącej Ukrainy - to wszystko powoduje, że sytuacja jest tak dramatyczna - stwierdził Schetyna.

Wyjaśnił, że "tyle jest deklaracji wsparcia, a tak niewiele z nich wynika". - Chodzi o tempo i intensywność dostaw dla Ukrainy, ale też decyzje polityczne - dodał.

Brak zgody kanclerza Sholza

- Kluczowe jest uzbrojenie rakietowe, niemieckie Taurusy, a ciągle nie ma zgody kanclerza Scholza i większości rządowej w Niemczech, aby je uruchomić, wysłać na Ukrainę. Takich rzeczy jest wiele, więc chodzi o to, że wszyscy musimy wesprzeć Ukrainę w jej wysiłku militarnym - mówił senator.

Jak zaznaczył, "Rosja podejmie rozmowy pokojowe, czy dotyczące zawieszenia broni, jeżeli będzie wiedziała, że nie ma żadnych szans na militarne zwycięstwo".

Potrzebna sprawczość Europy

- Tutaj się nic nie zmienia. Dlatego ostatnie tygodnie są tak niepokojące – Ukrainie brakuje sprzętu i amunicji, ale wierzę w sprawczość i pokazanie, że Europa jest tu samodzielna, mówi własnym głosem - powiedział Grzegorz Schetyna.


Posłuchaj
22:13 PR1 2024_04_19-07-14-44.mp3 Grzegorz Schetyna: Rosja podejmie rozmowy pokojowe czy też dotyczące zawieszenia broni, jeżeli będzie wiedziała, że nie ma żadnych szans na militarne zwycięstwo (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadził: Grzegorz Osiecki

Gość: Grzegorz Schetyna (PO)

Data emisji: 19.04.2024

Godzina emisji: 7.15

pg