"Aktywny rodzic". Minister rodziny: program pozwoli wrócić na rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 09:59
- W Polsce wciąż mamy białe plamy w zakresie dostępu do żłobków, a na żłobki prywatne nie każdego rodzica stać. Dlatego 1500 zł, np. w formie dofinansowania opłaty, jest instrumentem pozwalającym umieścić dziecko w żłobku i powrócić na rynek pracy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nawiązując do programu "Aktywny rodzic".

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy "Aktywny rodzic". Program ma składać się z trzech świadczeń na dzieci: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" oraz "aktywnie w domu".

- Projekt zapewni wsparcie wszystkim (najmłodszym) dzieciom w Polsce. W budżecie mamy zarezerwowane środki tak, by po wakacjach - w ostatnim kwartale 2024 r. - zaczęły wpływać na konta rodziców wracających na rynek pracy - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zaznaczyła, że chodzi o szeroki, systemowy program, który "ma pomóc młodym rodzicom - przede wszystkim mamom, choć nie tylko - w aktywizacji zawodowej po narodzinach dziecka".

Minister rodziny: świadczenie jest na dziecko, a nie na rodzica

Zwróciła też uwagę, że w Polsce "wciąż mamy białe plamy, jeśli chodzi o dostęp do żłobków, a do tego żłobki prywatne często są bardzo kosztowne, nie każdego rodzica na nie stać". - 1500 zł, np. w formie dofinansowania opłaty żłobkowej, jest instrumentem pozwalającym umieścić dziecko w żłobku i powrócić na rynek pracy - stwierdziła minister.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk nadmieniła, że jeżeli "w danej gminie, okolicy jeszcze nie ma żłobka, to 1500 zł - pod warunkiem, iż rodzice zdecydują się na aktywność zawodową - trafi na ich konto". - O przeznaczeniu tych środków, o tym czy dzieckiem zaopiekuje się niania czy np. członek rodziny, będą decydowali rodzice - dodała.

Jednocześnie podkreśliła, że świadczenie w wysokości 1500 zł w przypadku powrotu rodziców na rynek pracy, jest "na dziecko, a nie na rodzica". - Jeżeli ktoś zdecyduje się na kolejne dzieci, to na opiekę nad każdym z nich, w warunkach aktywności zawodowej, może otrzymać środki - powiedziała minister.


Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
10:14 [ PR1]PR1 (mp3) 19 kwiecień 2024 08_15_08.mp3 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk gościem Programu 1 Polskiego Radia ("Sygnały dnia")

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Grzegorz Osiecki

Gość: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Data emisji: 19.04.2024 r.

Godzina emisji: 8.15

PR1/łl