Truman Capote. Na początku był skandal

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 13:00
- Już w latach 60. czy 70. Truman Capote świetnie diagnozował współczesną sytuację literatury: "pisarz nie ma szans zaistnieć jako postać, jeśli nie wywołuje skandalu" - mówił Krzysztof Cieślik w audycji na temat autora "Śniadania u Tiffany'ego", jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich.
Audio
  • Krzysztof Cieślik: już w latach 60. czy 70. Truman Capote świetnie diagnozował współczesną sytuację literatury: "pisarz nie ma szans zaistnieć jako postać, jeśli nie wywołuje skandalu" (PR, 28.08.2014)
Truman Capote w roku 1948, w którym ukazała się jego powieść Inne głosy, inne ściany
Truman Capote w roku 1948, w którym ukazała się jego powieść "Inne głosy, inne ściany"Foto: Wikipedia, domena publiczna

Według wielu był bezwględny w swoim pisarstwie - potrafił (literacko) wykorzystać każdą sytuację i rozmowę, choć z drugiej strony twierdził, że to - właśnie - wszystko literatura i niewiele ma wspólnego z życiowym doświadczeniem.

Sam Capote powiedział kiedyś: "jestem jak rekin. Rekin jest jedynym zwierzęciem, które nigdy nie śpi. Cały czas jest w ruchu, ciągle płynie przed siebie". A ktoś, kto znał pisarza, tak go określił: "Miał niezwykle przenikliwy umysł, a jednocześnie był przytulnym małym misiem koala". A zatem - rekin czy miś koala, a może po prostu "niezepsuty potwór"? Bo tak właśnie Truman Capote nazywa pewien określony typ ludzi w jednej ze swoich powieści.

Na początku Dwójkowej dyskusji o Trumanie Capocie goście Doroty Gacek wspominali o swoistej strategii pisarskiej autora "Z zimną krwią". - On wiedział, co zamierza osiągnąć i w jaki sposób ma to zrobić - podkreślał pisarz i dziennikarz Piotr Jagielski, opowiadając o skandalu wywołanym publikacją powieści "Inne głosy, inne ściany" (na okładce Capote zamieścił swoje zdjęcie, dla niektórych zbyt wyzywające).

- On zręcznie kreował swój wizerunek, pozostawał jednak pisarzem, a nie celebrytą - dodawał tłumacz i krytyk literacki Krzysztof Cieślik. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o życiu i twórczości Trumana Capote'a.

25 sierpnia minęła 30. rocznica śmierci pisarza.

jp/mc

Czytaj także

Borges, Cortazar, Gombrowicz. Buenos Aires z trzech stron

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 16:50
– Każda z dzielnic Buenos Aires wygląda inaczej, w każdej mieszkają zupełnie inni ludzie. To mnie najbardziej zdziwiło – mówiła w Dwójce tłumaczka Marta Jordan w rozmowie o Buenos Aires oczami Jorge Luisa Borgesa, Julio Cortazara i Witolda Gombrowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joe Brainard – artysta, który nie chciał być artystą

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 08:00
– Był to twórca bardzo niespokojny, a zarazem lekko traktował swoją sztukę. W pewnym momencie przestał tworzyć, by skupić się na drobnych przyjemnościach życia – mówiła w Dwójce krytyk sztuki Adriana Prodeus w rozmowie o książce "I remember" Joego Brainarda.
rozwiń zwiń