REKLAMA

Koniec świata to dopiero początek

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 15:00
– Fascynacja tematyką postapokaliptyczną to pewna próba przetwarzania i oswajania naszych lęków społecznych – mówiła badaczka kultury Lidia Rudzińska.
Audio
  • Postapokalipsa. Co fascynuje nas w życiu po końcu świata? (Notatnik Dwójki)
Apokalipsa i to, co może stać się po niej, od dawna fascynuje twórców i fanów filmów, książek, gier komputerowych czy komiksów (zdj. ilustracyjne)
Apokalipsa i to, co może stać się po niej, od dawna fascynuje twórców i fanów filmów, książek, gier komputerowych czy komiksów (zdj. ilustracyjne)Foto: Ty'Onah Gallman/flickr/cc by 2.0

Jednym z najmodniejszych wątków postapokaliptycznych w popkulturze jest opowieść o świecie opanowanym przez ludożercze zombie. Lidia Rudzińska źródła tej popularności widzi w obawie zarówno przed globalnymi epidemiami chorób, jak i napływającymi falami imigrantów.

– Odczuwamy lęk przed utratą cywilizacji, bo jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych wygód danych nam przez system, w którym żyjemy – powiedziała, tłumacząc zarazem, dlaczego moment zerwania z systemem w równym stopniu nas przeraża, co ciekawi - i dla kogo apokalipsa może stać się wyzwoleniem.

Są jednak tacy, którzy zamiast bać się apokalipsy, przygotowują się do jej nadejścia. Opowiadali o tym Piotr Czuryłło i jego córka Natasza, tzw. prepersi, który poczynili już pewne starania, by ocalić swoją rodzinę przed końcem świata.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Monika Zając

Goście: Lidia Rudzińska (kulturoznawca, SWPS), Dominika Tarczoń (szefowa działu literackiego w organizacji Post-Apokalipsa Polska), Piotr Czuryłło (założyciel Polish Preppers Network), Natasza Czuryłło (córka Piotra Czuryłły)

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 13.00

mc/jp

Czytaj także

Perwersyjna przyjemność apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 14:00
- Fascynacja wizjami katastroficznymi jest wstydliwa, bo mamy świadomość, że te obrazy są umowne, że nas nie dotyczą. Kino jest więc miejscem bezpiecznego schronienia - mówił w Dwójce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Blackout" - elektryczna apokalipsa Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 15:00
W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z Markiem Elsbergiem, by porozmawiać o jego nowym thrillerze naukowym. Transmisja wideo na naszej stronie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Starość aksolotla" Jacka Dukaja. Apokalipsa z dodatkami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 12:00
– To odpowiedź na zmieniające się nawyki czytelnicze, eksperyment, który ma pokazać możliwości książki cyfrowej – mówił Jacek Weichert, wydawca "Starości aksolotla".
rozwiń zwiń