REKLAMA

Pastel w muzeum to rzadkość

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 14:30
- Dzieła pastelowe były tańsze niż olejne, powstawały szybciej, a odbiorcy docenili szeroką paletę barwną - mówiły w Dwójce kuratorki wystawy "Mistrzowie pastelu", którą można oglądać w Warszawie do 31 stycznia.
Audio
  • Ekspertki z Muzeum Narodowego w Warszawie o wystawie "Mistrzowie pastelu" (Notatnik Dwójki)
Na wystawie można zobaczyć obraz Louisa Franoisa Marteau Alegoria Rozkoszy (na zdjęciu fragment dzieła)
Na wystawie można zobaczyć obraz Louisa Françoisa Marteau "Alegoria Rozkoszy" (na zdjęciu fragment dzieła)Foto: Wikimedia/domena publiczna

Dzieła wykonane w pastelu rzadko pokazywane są w muzeach, ponieważ ta technika jest niezwykle delikatna i wymaga specjalnego traktowania. Jej początki sięgają przełomu XV i XVI wieku, ale pierwszym złotym okresem było XVIII stulecie. To wtedy pisano o ogarniającym cały kontynent pastelowym szaleństwie. 

Ekspertki z Muzeum Narodowego wyjaśniają w audycji dlaczego pastel nazywany był techniką kobiecą i opowiadają, w jaki sposób artyści wyrabiali ciasto, z którego formowali kredki o różnych kształtach i stopniach kruchości. Z rozmowy dowiecie się też, w czym przejawia się niezwykłość cyklu "Skarbiec wawelski" Leona Wyczółkowskiego i dlaczego twórczość tego artysty miała stać się zmorą historyków sztuki.

***

Tytuł audycji: "Notatnik Dwójki"

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Anna Grochala i Joanna Sikorska (kuratorki wystawy) oraz Dorota Nowak (kierownik Pracowni Konserwacji Obiektów na Papierze Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 25.01.2015

Godzina emisji: 13.00

mg/bch

Czytaj także

"Poczułam się zmęczona pokazywaniem twarzy". Malarstwo Ewy Juszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 11:00
- Portretem interesowałam się od zawsze. W pewnym momencie jednak zaczęłam szukać sposobów na przełamanie schematów przedstawiania twarzy – mówiła laureatka tegorocznego Kompasu Młodej Sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gierowski: w malarstwie jest największa tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 12:00
- Wielu ludzi zdumiewa, że w niektórych dziełach jest to "coś". To dlatego, że malować mogą wszyscy, ale tylko niektórzy są artystami - mówił wybitny malarz i pedagog, który kończy w tym roku 90 lat.
rozwiń zwiń