X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pastel w muzeum to rzadkość

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 14:30
- Dzieła pastelowe były tańsze niż olejne, powstawały szybciej, a odbiorcy docenili szeroką paletę barwną - mówiły w Dwójce kuratorki wystawy "Mistrzowie pastelu", którą można oglądać w Warszawie do 31 stycznia.
Audio
  • Ekspertki z Muzeum Narodowego w Warszawie o wystawie "Mistrzowie pastelu" (Notatnik Dwójki)
Na wystawie można zobaczyć obraz Louisa Franoisa Marteau Alegoria Rozkoszy (na zdjęciu fragment dzieła)
Na wystawie można zobaczyć obraz Louisa Françoisa Marteau "Alegoria Rozkoszy" (na zdjęciu fragment dzieła)Foto: Wikimedia/domena publiczna

Dzieła wykonane w pastelu rzadko pokazywane są w muzeach, ponieważ ta technika jest niezwykle delikatna i wymaga specjalnego traktowania. Jej początki sięgają przełomu XV i XVI wieku, ale pierwszym złotym okresem było XVIII stulecie. To wtedy pisano o ogarniającym cały kontynent pastelowym szaleństwie. 

Ekspertki z Muzeum Narodowego wyjaśniają w audycji dlaczego pastel nazywany był techniką kobiecą i opowiadają, w jaki sposób artyści wyrabiali ciasto, z którego formowali kredki o różnych kształtach i stopniach kruchości. Z rozmowy dowiecie się też, w czym przejawia się niezwykłość cyklu "Skarbiec wawelski" Leona Wyczółkowskiego i dlaczego twórczość tego artysty miała stać się zmorą historyków sztuki.

***

Tytuł audycji: "Notatnik Dwójki"

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Anna Grochala i Joanna Sikorska (kuratorki wystawy) oraz Dorota Nowak (kierownik Pracowni Konserwacji Obiektów na Papierze Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 25.01.2015

Godzina emisji: 13.00

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Poczułam się zmęczona pokazywaniem twarzy". Malarstwo Ewy Juszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 11:00
- Portretem interesowałam się od zawsze. W pewnym momencie jednak zaczęłam szukać sposobów na przełamanie schematów przedstawiania twarzy – mówiła laureatka tegorocznego Kompasu Młodej Sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gierowski: w malarstwie jest największa tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 12:00
- Wielu ludzi zdumiewa, że w niektórych dziełach jest to "coś". To dlatego, że malować mogą wszyscy, ale tylko niektórzy są artystami - mówił wybitny malarz i pedagog, który kończy w tym roku 90 lat.
rozwiń zwiń