Powstańcy mieli nawet stand up comedy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 15:20
- Koncerty czy wieczory recytatorskie służyły pielęgnowaniu polskiej kultury, ale przede wszystkim pozwalały na chwilę oderwać się od strasznej rzeczywistości - mówił Jan Radziukiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Rozmowa o piosenkach powstańczych i o życiu kulturalnym za zapleczu Powstania Warszawskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zbliża się rocznica Powstania Warszawskiego (Kadr z filmu Powstanie Warszawskie)
Zbliża się rocznica Powstania Warszawskiego (Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie")Foto: Muzeum Powstania Warszawskiego/Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

- Piosenki to była dla nich jedyna forma terapii - podkreślił nasz gość. - Całą okupację przygotowywali się do powstania, więc musieli przedwcześnie dojrzeć. Ale zachowali w sobie młodzieńczego ducha - podkreślił. Do dziś zaskakuje radosny ton pieśni z tego okresu, zwłaszcza w połączeniu z ich dramatycznymi zwykle tekstami. To kwestia zaadaptowania melodii przedwojennych szlagierów, ale też ironii, która pomagała poradzić sobie emocjonalnie z tragiczną sytuacją.

Był jednak pewien typ rozrywki, którego nie wolno było praktykować podczas Powstania Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi: Kamil Radomski

Goście: Weronika Grozdew (wokalistka, etnomuzykolożka), Jan Radziukiewicz (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 3.08.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w popkulturze. "Historia zaczyna trafiać do młodych"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 12:47
Powstańczy zryw z 1944 roku coraz bardziej funkcjonuje w kulturze masowej. - To zabiegi uproszczone, komercyjne, ale dzięki nim chyba każdy dziś wie, że to wydarzenie miało miejsce - mówi historyk Tomasz Leszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

13-letni łącznik Powstania. Wspomnienia świadków

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 15:00
Gdy Powstanie Warszawskie wybuchło, mieli zaledwie po kilkanaście lat. Jak wyglądał ten dramatyczny czas z ich perspektywy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcy Warszawy: "pamiętajcie o naszych kompanach"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 18:16
- Cenne jest każde zdanie, każda krótka rozmowa i przesłanie, które powtarzają powstańcy: by pamiętać o ich poległych kompanach - mówi Marcin Pośpiech, relacjonujący w Trójce obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń