Czy Bóg chodzi do teatru? Sacrum na scenie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 14:32
Z artystami uczestniczącymi w tegorocznym festiwalu Gorzkie Żale rozmawialiśmy w Dwójce o miejscu Boga i kategorii świętości we współczesnym teatrze.
Audio
  • Czy Bóg chodzi do teatru? Sacrum na scenie (Notatnik Dwójki)
Aktor Paul Nicholas w słynnym musicalu Jesus Christ Superstar
Aktor Paul Nicholas w słynnym musicalu "Jesus Christ Superstar"Foto: Allan Warren/wikimedia/CC BY-SA 3.0

– Bóg w teatrze jest od dawna, od początku – powiedział Piotr Tomaszuk, reżyser i współtwórca teatru Wierszalin. – Sytuacja kontaktu człowieka z bóstwem to początek teatru. Rytualność, obrzęd - to wszystko w naszej kulturze zostało zamienione w dziwowisko, w przestrzeń sztuki – zauważył.

Juliusz Osterwa stwierdził kiedyś, że Bóg stworzył teatr dla tych, którym nie wystarcza kościół. – Mam wrażenie, że dziś wielu ludzi, którzy nie mogą znaleźć odpowiedzi na pytania ostateczne w przestrzeni tradycyjnie kojarzonej z tymi kwestiami, idzie w tym celu do teatru – mówił reżyser Paweł Passini.

Jednak czy kryzys Kościoła służy sztuce? Czy twórcy teatralni są w stanie wyręczyć kapłanów? Zastanawiając się nad tym problemem, goście Dwójki tłumaczyli też, dlaczego sztuka o Bogu musi być wstrząsem dla widza i powinna używać ostrego języka.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Monika Pilch

Goście: Piotr Tomaszuk, Igor Gorzkowski, Paweł Passini (reżyserzy teatralni)

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trudna relacja Kościoła ze współczesnością

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 19:00
- Zmienił się kontekst historyczny funkcjonowania religii w tradycji polskiej, ale ta zmiana jest nie dość wyraźnie uświadomiona - mówiła w Dwójce dr Dominika Kozłowska z miesięcznika "Znak".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy możliwa jest religia bez Boga?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 13:30
Czym jest filozofia religii i czym różni się od innych nauk traktujących o religii? W "Skarbcu Nauki Polskiej" mówił o tym filozof prof. Piotr Gutowski.
rozwiń zwiń