Jak Broniewski trafił do psychuszki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 14:00
- Kilka dni po pogrzebie córki "Anki" Broniewski został zabrany siłą w kaftanie bezpieczeństwa. Ukryto go, żeby milczał o sprawie - mówiła w Dwójce Joanna Siedlecka, autorka książki "Biografie odtajnione".
Audio
  • Joanna Siedlecka o kulisach śmierci Joanny Broniewskiej (Notatnik Dwójki)
Władysław Broniewski (pierwszy z prawej)
Władysław Broniewski (pierwszy z prawej)Foto: PAP/Stanislaw Dąbrowiecki

"Sprawą" Joanna Siedlecka określiła sekwencję wydarzeń, które doprowadziły do śmierci córki poety Joanny Broniewskiej. Jak wynika z ustaleń dziennikarki, z tragicznym wydarzeniem związek mieli prominenci partyjni: żona Broniewskiego Janina oraz Bohdan Czeszko. - Chodziło o ukrycie skandalu obyczajowego na górze. Janina Broniewska była popularną pisarką dla młodzieży. Równie ważny był Czeszko, którego władza lansowała jako pisarza z kombatancką przeszłością - wyjaśniała Siedlecka.

W audycji publicystka opowiadała o kulisach śmierci Joanny Broniewskiej i o bezprawnych działaniach podjętych przez władzę względem Władysława Broniewskiego.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki (cykl "Biografie odtajnione")

Przygotował:  Paweł Siwek

Goście: Joanna Siedlecka (dziennikarka)

Data emisji: 29.03.2016

Godzina emisji: 13.00

bch/jp

Czytaj także

Ukrywałam, że jestem wnuczką Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 07:45
- W szkole podstawowej, kiedy były akademie ku czci i wytaczano dziadka na scenę, ukrywałam się, chciałam być jak inne dzieci - wspominała Ewa Zawistowska, wnuczka poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Wat. "Kiedy trzeba było być poetą, byłem poetą"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 05:49
"Byłem wszystkim tym, czym należy być, tylko nie we właściwym czasie. Byłem politykiem, kiedy trzeba było być poetą i byłem poetą, kiedy trzeba było być politykiem. Byłem komunistą, gdy porządni ludzie byli antykomunistami, zostałem antykomunistą, gdy rozsądni ludzie szli do komunizmu" - mówił o sobie pisarz i poeta.
rozwiń zwiń