REKLAMA

Prof. Tadeusz Gadzina. Przede wszystkim skrzypce

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 16:30
W "Notatniku Dwójki" rozmawialiśmy z obchodzącym w tym roku 70. urodziny znakomitym skrzypkiem i pedagogiem, kameralistą, primariusem Kwartetu Wilanów.
Audio
  • Prof. Tadeusz Gadzina. Przede wszystkim skrzypce (Notatnik Dwójki)
Członkowie Kwartetu Wilanowskiego w 1976 r. Od lewej: Tadeusz Gadzina (I skrzypce), Artur Paciorkiewicz (altówka), Wojciech Walasek (wiolonczela), Paweł Łosakiewicz (II skrzypce)
Członkowie Kwartetu Wilanowskiego w 1976 r. Od lewej: Tadeusz Gadzina (I skrzypce), Artur Paciorkiewicz (altówka), Wojciech Walasek (wiolonczela), Paweł Łosakiewicz (II skrzypce)Foto: PAP/Woody Ochnio

Artysta jest laureatem kilku prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in. Jana Sibeliusa w Helsinkach, Niccolo Paganiniego w Genui, Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Carla Flescha w Londynie czy Królowej Elżbiety w Brukseli. Działalność estradową łączy od wielu lat z pedagogiką, prowadząc klasę skrzypiec w Warszawie oraz na licznych kursach mistrzowskich w świecie.

Tadeusz Gadzina wspominał w Dwójce swoich mistrzów i podzielił się przemyśleniami związanymi z wykonawstwem, karierą i konkursami. O artyście opowiedzieli także jego przyjaciel prof. Ryszard Duź, altowiolista  z Kwartetu Wilanów, oraz uczennica Paulina Kusa.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Anna Skulska

Data emisji: 23.05.2015

Godzina emisji: 13.00

mc

Czytaj także

Wojciech Kilar: wiele okazji w życiu zaprzepaściłem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 14:15
- Jestem pracowity w pisaniu muzyki, ale już w jej propagowaniu bywam strasznie leniwy - mówił Wojciech Kilar w rozmowie, którą przypomnieliśmy w Dwójce w drugą rocznicę śmierci znakomitego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jerzy Godziszewski. Muzyka między nutami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 15:00
Znakomity pianista i pedagog zmarł 4 marca w Bydgoszczy. W Dwójce słuchaliśmy wspomnień o Jerzym Godziszewskim oraz archiwalnych nagrań opowieści samego artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bernard Ładysz: jestem nietypowym śpiewakiem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 19:30
- Ja każdą rzecz przeżywam, jak nikt nie przeżywa. Każda aria jest wykonana tak, że nikt tak nie wykona - mówił w Dwójce śpiewak nagrodzony Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.
rozwiń zwiń