REKLAMA

Bernard Ładysz: jestem nietypowym śpiewakiem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 19:30
- Ja każdą rzecz przeżywam, jak nikt nie przeżywa. Każda aria jest wykonana tak, że nikt tak nie wykona - mówił w Dwójce śpiewak nagrodzony Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.
Audio
Bernard Ładysz w operze Borys Godunow w 1964 r.
Bernard Ładysz w operze "Borys Godunow" w 1964 r. Foto: PAP/Marek Langda

Bernard Ładysz to jeden z najwspanialszych basowych głosów XX wieku. - Gdyby się okoliczności inaczej ułożyły, prawdopodobnie górowałby nad słynnym Nikołajem Gjaurowem. Tyle, że tamten zrobił wielką międzynarodową karierę, a Ładyszowi nie było to dane - zauważył krytyk Józef Kański.

Jednym z powodów była niechęć ówczesnych władz do wypuszczania artysty za granicę, ale też przywiązanie samego Ładysza do Polski. W audycji śpiewak wspominał swoją młodość, która przypadła na czas wojny, ale też spotkanie ze słynną Marią Calas, która według niego nie była tak trudną osobą, jak się powszechnie uważa.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Anna Skulska

Gość: Bernard Ładysz (śpiewak), Józef Kański (krytyk muzyczny), Jacek Marczyński (krytyk muzyczny)

Data emisji: 21.04.2015

Godzina emisji: 13.00

bch/mc

Czytaj także

Elżbieta Tarnawska, Chopin i wybór nie własny

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 13:00
- W szkole muzycznej uważano mnie za dziecko bardzo zdolne, ja nigdy nie miałam poczucia, że jestem nadzwyczajna. Gdy przyszedł moment wyboru drogi, zadecydowali za mnie rodzice - mówi pianistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jerzy Godziszewski. Muzyka między nutami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 15:00
Znakomity pianista i pedagog zmarł 4 marca w Bydgoszczy. W Dwójce słuchaliśmy wspomnień o Jerzym Godziszewskim oraz archiwalnych nagrań opowieści samego artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szábolcs Esztényi. Muzyka i węgierskie przypadki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 13:00
W "Zapiskach ze współczesności" słuchaliśmy wspomnień znakomitego kompozytora, pianisty i pedagoga węgierskiego pochodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Skrowaczewski: sala musi się przyzwyczaić do grania

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 15:00
– Nowa sala koncertowa jest jak nowe skrzypce, które trzeba ograć. Im lepszy skrzypek, tym lepiej dla skrzypiec – mówił wybitny dyrygent po koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wręczono nagrody Akademii Fonograficznej. Złote Fryderyki 2016 dla Kory, Michała Urbaniaka i Bernarda Ładysza

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 09:42
Lao Che, Zbigniew Wodecki i Nikola Kołodziejczyk otrzymali statuetki Fryderyków - nagrody Akademii Fonograficznej – podczas środowej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Za całokształt pracy artystycznej uhonorowano Korę, Michała Urbaniaka i Bernarda Ładysza.
rozwiń zwiń