"Aspekt zmysłowy jest śmiercią miłości"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 08:25
Dla niektórych krytyków arabskich jest on w dalszym ciągu kontrowersyjny. Ten urodzony w Libii twórca przez całe życie głosił ideę nieskrępowanej niczym - religią czy tradcyją - wolności.
Audio
Aspekt zmysłowy jest śmiercią miłości
Foto: mat. prasowe wydawnictwa Barbelo

Khalil Gibran – libański pisarz, poeta i malarz, przedstawiciel tzw. szkoły syryjsko-amerykańskiej w literaturze – na Zachodzie jest znany przede wszystkim jako autor "Proroka". – Funkcjonuje jako leksykon sentencji na każdą okazję – przypominała w Dwójce tłumaczka z języka arabskiego dr Magdalena Kubarek. "Nie pytaj, co kraj może zrobić dla ciebie, pytaj, co ty możesz zrobić dla kraju" – to jeden z jego aforyzmów, powszechnie znany, choć niekojarzony z Gibranem.
W świecie arabskim jest on uważny za pioniera, ale i – za postać kontrowersyjną. Gibran-innowator to jeden z twórców, którzy wprowadzają do literatury arabskiej nowy styl pisania, nowe prozatorskie gatunki. Kontrowersje mogły wzbudzać jego poglądy, wśród których wybijała się idea wolności – propagował wolność od wszelkich instytucjonalizacji.

/

– Na pewno był ponadprzeciętny, niesłuchanie wrażliwy, poszukujący prawdy i miłości – mówiła dr Magdalena Kubarek, zaś Paulina Domachowska-Gałkowska z wydawnictwa Barbelo, przypomniała jedną z sentencji Gibrana zanotowaną przez jego biografów: "Aspekt zmysłowy jest śmiercią miłości". Zważywszy na platoniczne miłości pisarza, myśl tę można by odczytywać również autobiograficznie…

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o Gibranie, którą prowadziła Elżbieta Łukomska. Audycja powstała przy okazji polskiego wydania "Połamanych skrzydeł", jednej z pierwszych prac Khalila Gibrana.
 Powieść "Połamane skrzydła", napisana w języku arabskim, powstała w 1912 r. jako zwiastun nadchodzących przemian społeczno-kulturowych w ówczesnym Libanie. Była ona jednym z ulubionych utworów rodzącego się w pierwszej połowie XX wieku ruchu emancypacyjnego kobiet w świecie arabskim. Zawiera więc w sobie ducha rewolucji, liczne refleksje dotyczące sytuacji kobiet w krajach arabskich, ale przede wszystkim urzeka warstwą symboliczną oraz głębią mistycznych odniesień. W posłowiu zamieszczono wybrane fragmenty biografii Gibrana autorstwa Mikhaila Naimy.

/


 

Czytaj także

Wieczór z literaturą arabską

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 20:09
Magda Mikołąjczuk zaprasza do spotkania z literaturą Sudanu. W audycji recenzją powieści "Sezon migracji na północ” At-Tajjiba Saliha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Khalil Gibran "Połamane skrzydła"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 16:28
Dokładnie po stu latach od pierwszego wydania jego "Połamanych skrzydeł" nakładem wydawnictwa Barbelo ukaże się polski przekład powieści z języka arabskiego.
rozwiń zwiń