X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Aspekt zmysłowy jest śmiercią miłości"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 08:25
Dla niektórych krytyków arabskich jest on w dalszym ciągu kontrowersyjny. Ten urodzony w Libii twórca przez całe życie głosił ideę nieskrępowanej niczym - religią czy tradcyją - wolności.
Audio
Aspekt zmysłowy jest śmiercią miłości
Foto: mat. prasowe wydawnictwa Barbelo

Khalil Gibran – libański pisarz, poeta i malarz, przedstawiciel tzw. szkoły syryjsko-amerykańskiej w literaturze – na Zachodzie jest znany przede wszystkim jako autor "Proroka". – Funkcjonuje jako leksykon sentencji na każdą okazję – przypominała w Dwójce tłumaczka z języka arabskiego dr Magdalena Kubarek. "Nie pytaj, co kraj może zrobić dla ciebie, pytaj, co ty możesz zrobić dla kraju" – to jeden z jego aforyzmów, powszechnie znany, choć niekojarzony z Gibranem.
W świecie arabskim jest on uważny za pioniera, ale i – za postać kontrowersyjną. Gibran-innowator to jeden z twórców, którzy wprowadzają do literatury arabskiej nowy styl pisania, nowe prozatorskie gatunki. Kontrowersje mogły wzbudzać jego poglądy, wśród których wybijała się idea wolności – propagował wolność od wszelkich instytucjonalizacji.

/

– Na pewno był ponadprzeciętny, niesłuchanie wrażliwy, poszukujący prawdy i miłości – mówiła dr Magdalena Kubarek, zaś Paulina Domachowska-Gałkowska z wydawnictwa Barbelo, przypomniała jedną z sentencji Gibrana zanotowaną przez jego biografów: "Aspekt zmysłowy jest śmiercią miłości". Zważywszy na platoniczne miłości pisarza, myśl tę można by odczytywać również autobiograficznie…

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o Gibranie, którą prowadziła Elżbieta Łukomska. Audycja powstała przy okazji polskiego wydania "Połamanych skrzydeł", jednej z pierwszych prac Khalila Gibrana.
 Powieść "Połamane skrzydła", napisana w języku arabskim, powstała w 1912 r. jako zwiastun nadchodzących przemian społeczno-kulturowych w ówczesnym Libanie. Była ona jednym z ulubionych utworów rodzącego się w pierwszej połowie XX wieku ruchu emancypacyjnego kobiet w świecie arabskim. Zawiera więc w sobie ducha rewolucji, liczne refleksje dotyczące sytuacji kobiet w krajach arabskich, ale przede wszystkim urzeka warstwą symboliczną oraz głębią mistycznych odniesień. W posłowiu zamieszczono wybrane fragmenty biografii Gibrana autorstwa Mikhaila Naimy.

/


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wieczór z literaturą arabską

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 20:09
Magda Mikołąjczuk zaprasza do spotkania z literaturą Sudanu. W audycji recenzją powieści "Sezon migracji na północ” At-Tajjiba Saliha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Khalil Gibran "Połamane skrzydła"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 16:28
Dokładnie po stu latach od pierwszego wydania jego "Połamanych skrzydeł" nakładem wydawnictwa Barbelo ukaże się polski przekład powieści z języka arabskiego.
rozwiń zwiń