Polskie Radio
Section05
Washington Post

Dostawy broni z Korei Płn. do Rosji. "Washington Post": mogą być większe, niż sądzono

Dostawy broni z Korei Północnej dla Rosji mogą być większe i bardziej regularne, niż ujawnił Biały Dom - podał w poniedziałek "Washington Post" w oparciu o nowe zdjęcia satelitarne i analizę brytyjskiego think tanku RUSI. Według jego ekspertów dostawy od reżimu mogą mieć znaczący wpływ na przebieg wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Washington Post bezpieczeństwo Biały Dom Stany Zjednoczone USA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Pjongjang Korea Północna Rosja GOSPODARKA

Rosjanie chcieli wykoleić polski pociąg. Żaryn potwierdza doniesienia "Washington Post"

Pełnomocnik rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Stanisław Żaryn powiedział, że śledztwo w sprawie rosyjskiej siatki szpiegowskiej działającej na terenie Polski wciąż trwa. Jednocześnie potwierdził doniesienia dziennika "Washignton Post", który informował, że rosyjscy szpiedzy chcieli m.in. doprowadzić do wykolejenia pociągu w naszym kraju. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Washington Post szpiegostwo Stanisław Żaryn Rosja

Prigożyn nie doprowadził do podziału między Kremlem i wojskowymi. Media: szef wagnerowców już poniósł porażkę

Jeśli Jewgienij Prigożyn chciał wbić klin między dowództwo rosyjskich sił zbrojnych i Kreml, to już poniósł porażkę - powiedział anonimowy przedstawiciel zachodniej służby wywiadowczej, cytowany w sobotę przez "Washington Post". Inny rozmówca dziennika stwierdził, że były wcześniej sygnały wskazujące na zamiary dokonania próby puczu przez szefa Grupy Wagnera.
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA wojna 2023 Washington Post Moskwa

Wybory w Turcji. Twitter blokuje część wpisów. Elon Musk uległ presji Erdogana?

Jak podaje "Washington Post", zarząd Twittera poinformował, że od piątku blokuje w Turcji część postów przed niedzielnymi wyborami. W ocenie krytyków firmy ustąpiła ona pod presją tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który walczy o reelekcję i stara się blokować media społecznościowe.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Recep Tayyip Erdogan twitter elon musk wybory wybory prezydenckie ŚWIAT Washington Post

"Washington Post" o wizycie Zełenskiego i roli Polski: to nowy środek ciężkości w Europie

Publicysta "Washington Post" Ishan Tharoor w analizie po wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce napisał, że "wojna na Ukrainie doprowadziła do geopolitycznych przesunięć w Europie, przemieszczając środek ciężkości NATO na wschód".
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski dyplomacja NATO Polityka zagraniczna Polski ŚWIAT Europa media wojna na Ukrainie Ukraina Washington Post

Wiosna ostatnią szansą przełamania impasu na froncie? "Washington Post" cytuje amerykańskich oficjeli

Przedstawiciele administracji USA ostrzegają przywódców Ukrainy, że najbliższe miesiące mogą być ostatnią szansą, by zmienić trajektorię wojny z Rosją z uwagi na możliwe ograniczenie wsparcia przez Kongres - pisze "Washington Post". Jednocześnie przygotowywany jest rekordowy pakiet wsparcia finansowego wart 10 mld dolarów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA prasa Biały Dom pomoc wojna na Ukrainie wojna 2023 Krym Ameryka Washington Post

Media: Trump zabrał do domu tajne dokumenty. "Dotyczyły obronności jednego kraju i broni jądrowej"

Podczas przeszukania w prywatnej posiadłości Donalda Trumpa agenci FBI znaleźli dokumenty o obronności jednego z krajów, w tym informacje dotyczące broni jądrowej. Informacje na ten temat podał dziennik "Washington Post", powołując się na dokumenty dotyczące przebiegu śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  USA ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Donald Trump dokument dokumenty broń jądrowa broń atomowa Biały Dom Waszyngton Washington Post Floryda Stany Zjednoczone FBI

Facebook przez lata promował "najgorsze treści"? Kolejne niepokojące doniesienia "Washington Post"

Algorytmy Facebooka przez lata świadomie i systematycznie promowały "niektóre z najgorszych" i najbardziej kontrowersyjnych treści na swojej platformie - donosi "Washington Post", powołując się na dokumenty wewnętrzne firmy, znane jako "Facebook Papers".
Zobacz więcej na temat:  Facebook Mark Zuckerberg internet media społecznościowe mowa nienawiści Washington Post USA Stany Zjednoczone Ameryka ŚWIAT

USA zaostrzają restrykcje. "Washington Post": Biden ogłosi ścisły obowiązek szczepień dla części Amerykanów

"Prezydent USA Joe Biden ogłosi w czwartek, że miliony pracowników federalnych będą objęte ścisłym obowiązkiem szczepień przeciw COVID-19" - informują amerykańskie media. Biden ma tego dnia wygłosić ważne przemówienie na temat szerzącej się w USA kolejnej fali pandemii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Ameryka Joe Biden szczepienia szczepionka COVID-19 Washington Post media pandemia koronawirus

"Zwycięstwo Polski i Węgier". Dziennik "Washington Post" o szczycie w Brukseli

Amerykański dziennik "Washington Post" w relacji ze szczytu UE w Brukseli pisze o "zwycięstwie Węgier i Polski". Wskazuje, że w ostatecznym projekcie wycofano zapisy, które wiązały dostęp do funduszy z kwestiami praworządności. Był to jeden z punktów, na których najbardziej zależało obu krajom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Węgry Bruksela budżet ue USA Washington Post media Mateusz Morawiecki

Washington Post: wynik wyborów w Polsce to cios dla liberałów

Wynik niedzielnych wyborów prezydenckich w Polsce, "które o włos wygrał prezydent Andrzej Duda, prawdopodobnie pomoże prawicowej partii rządzącej PiS kontynuować twardą politykę" – pisze na swej stronie internetowej amerykański dziennik "Washington Post". Gazeta zauważa, że rezultat wyborów to "cios dla liberałów".
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 Andrzej Duda Washington Post