I wojna światowa - trudne dni Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 19:00
- Był to dla Polski czas ciągłej walki o codzienność, a cóż dopiero o sztukę - mówiła prof. Barbara Osterloff, podkreślając jednak, że - pomimo niesprzyjających warunków - stołeczna scena radziła sobie, jak umiała.
Audio
  • Sytuację Teatru Polskiego w czasie wojny przedstawia prof. Barbara Osterloff (Dwójka/Notatnik Dwójki)
Budynek Teatru Polskiego w Warszawie
Budynek Teatru Polskiego w WarszawieFoto: Wikimmedia CommonsCC/ Maire

Kiedy stało się jasne, że do Polski wkroczą Niemcy, dyrektor Teatru Polskiego, Arnold Szyfman, był zmuszony wyjechać. - Wówczas teatrem pokierowali artyści, których zasługi dla placówki Szyfman nigdy nie zapomniał: Jankowski, Schiller i Zelwerowicz. Mimo nieobecności dyrektora aktorzy znaleźli jednak potrzebne siły i środki, dzięki czemu Warszawa mogła obejrzeć kilka ważnych premier - opowiadała prof. Osterloff. Dodała również, że w spektaklach znalazła się obsada niekoniecznie wymarzona, bo wielu ulubieńców publiczności sytuacja zmusiła do wyjazdu, ale za to repertuar był jak najbardziej godny największej warszawskiej sceny. - To były czasy niezwykłych wzruszeń - mówiła prof. Osterloff.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów 3. odcinka cyklicznej audycji poświęconej dziejom Teatru Polskiego, przygotowanej z okazji jubileuszu placówki.

Audycja Tomasza Mościckiego.

>>Posłuchaj audycji o początkach Teatru Polskiego

>>Romans, który odmienił polski teatr

Zobacz więcej na temat: I wojna światowa TEATR
Czytaj także

Guillaume Apollinaire - „Miłości niekochanego”

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2008 13:30
Słuchowisko poetycko-biograficzne o Guillaume Apollinaire, francuskim poecie polskiego pochodzenia, głównym przedstawicielu francuskiej awangardy poetyckiej. 9 listopada przypada 90. rocznica śmierci poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polonia Warszawa na deskach teatru

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 15:11
- To nie jest sztuka o kibicach i dla kibiców, za to kobietom powinna się podobać – mówił w Czwórce Doman Nowakowski, scenarzysta spektaklu "Czarne Serca".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Skarżyński - scenograf wizjoner

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 07:00
W "Notatniku Dwójki" wspominaliśmy Jerzego Skarżyńskiego, wybitnego malarza, ilustratora, autora scenografii m.in. do "Lalki” i "Rękopisu znalezionego w Saragossie”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszyscy jesteśmy jak z Fredry

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 22:01
- Sceptycyzm, trzeźwość i dystans to są rzeczy, które wręcz porażają w spuściźnie literackiej Fredry - przekonywał w radiowej Dwójce Jarosław Gajewski, aktor i dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie
rozwiń zwiń