Kacper Kowalski: fotografia była wymówką dla latania

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 10:00
- Świat nie staje się lepszy przez to, że jestem w górze. Zacząłem fotografować, żeby podzielić się z innymi emocjami, które tam przeżywam - mówił w Dwójce laureat nagrody Grand Press Photo 2015.
Audio
  • Kacper Kowalski o fotografowaniu z lotu ptaka. Rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)
Kacper Kowalski na tle fotoreportażu Dzień na plaży we Władysławowie 27 lipca, za który zdobył drugie miejsca w 52. edycji World Press Photo w kategorii Sztuka i rozrywka.
Kacper Kowalski na tle fotoreportażu "Dzień na plaży we Władysławowie 27 lipca", za który zdobył drugie miejsca w 52. edycji World Press Photo w kategorii "Sztuka i rozrywka".Foto: PAP/Tomasz Gzell

Kacper Kowalski jest jednym z najciekawszych autorów fotografii lotniczej na świecie. W "Poranku Dwójki" artysta opowiadał, że dla latania na paralotni porzucił zawód architekta. Zdjęcia z lotu ptaka były próbą pogodzenia powietrznej pasji z koniecznością zarabiania. - Robiłem promocyjne zdjęcia dla różnych hoteli, budów, instytucji, przy okazji powstawały fotki abstrakcyjne - wspominał.

To właśnie ten drugi sposób pokazywania świata przyniósł Kacprowi Kowalskiemu międzynarodowy rozgłos w postaci nagród World Press Photo. Dziś fotograf w ramach projektu "Efekty uboczne" próbuje opisać cywilizacyjne problemy ludzkości. Co mówi o nas ptasia perspektywa?

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Kacper Kowalski (fotograf)

Data emisji: 15.05.2015

Godzina emisji: 8.35

bch/jp

Zobacz więcej na temat: fotografia Paweł Siwek SZTUKA
Czytaj także

Chris Niedenthal: PRL był rajem dla fotografów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:30
Polski fotograf Chris Niedenthal należy do grona najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Jego wczesne prace z lat 70. i 80. prezentuje teraz gdańska Łaźnia na wystawie "Dokument".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślady ludzi. Artystyczne świadectwo życia w dżungli

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 14:13
Polski artysta pojechał do Sao Paulo, brazylijski fotograf przyjrzał się polskim miastom. Wraz z nimi przedzieramy się przez miejskie dżungle i zastanawiamy się, co dalej?
rozwiń zwiń