"Psia trawka" Raymonda Queneau. Powieść jak głuchy telefon

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 11:28
- Forma tej książki jest paradoksalna. Powieściowe byty podyktowane są w niej kapryśną wyobraźnią – mówiła w Dwójce tłumaczka Anna Wasilewska.
Audio
  • Anna Wasilewska mówi o książce Raymonda Queneau "Psia trawka" (Wybieram Dwójkę)
fragment okładki książki Psia trawka
fragment okładki książki "Psia trawka"Foto: mat. prasowe/Wyd.WAB

Raymond Queneau był jednym z prekursorów postmodernizmu, nie tylko cenionym pisarzem, ale twórcą znakomitych esejów i autorem popularnych piosenek. Jego debiutancka powieść "Psia trawka” ukazała się właśnie w Polsce, 80 lat po pierwszej publikacji w rodzinnej Francji.
- To piankowe, lekkie, niezobowiązujące, błahe opowiastki, najczęściej zakotwiczone gdzieś na przedmieściach Paryża. Tymczasem pod spodem czai się skomplikowana materia powieściowa – podkreślała Anna Wasilewska, tłumaczka książki. - Pod matematyczną strukturą kryją się odniesienia do filozofii, historii i całej kultury literackiej – mówiła.

Autorka: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Anna Wasilewska (tłumaczka, redaktorka)

Audycja: "Wybieram Dwójkę"

Data emisji: 5.11.2014

Godzina emisji: 16.00

iż/bch

Czytaj także

Antoine de Saint-Exupery: "żeby pisać, trzeba żyć"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 05:45
– Nie cierpię ludzi, którzy piszą dla zabawy, szukają efektów, trzeba mieć po prostu coś do powiedzenia – mawiał Antoine de Saint-Exupéry. Dziś mija 79. rocznica jego śmierci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michel Houellebecq - dobrze wychowany skandalista

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 10:06
- Bardzo się go bałam przed pierwszym spotkaniem. Myślałam, że będzie ostry jak w swoich książkach, ale nie był. To jest jednak ta francuska kultura, francuskie wychowanie i maniery - mówi w Dwójce dziennikarka Magdalena Miecznicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacki Nobel. "Patrick Modiano to król melancholii"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 16:27
Jak podkreśla w radiowej Jedynce pisarz i tłumacz Marek Bieńczyk, tegoroczny laureat literackiego Nobla to ukochany pisarz Francuzów. - To król melancholii w XX-wiecznej prozie francuskiej - podkreśla znawca kultury francuskiej.
rozwiń zwiń