Duńczycy szokowali polskich chłopów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 15:00
Na przełomie XIX i XX wieku około 20 tysięcy Polaków wyjechało do Danii w ramach tzw. "emigracji buraczanej". Byli zaskoczeni poziomem życia Duńczyków.
Audio
  • Bogusława Sochańska o losach polskiej emigracji w Danii (Słuchaj świata/Dwójka)
  • Christian Bugge o kryzysie duńskiej muzyki folkowej w mediach publicznych w Danii. Rozmawiał Kamil Radomski (Słuchaj świata/Dwójka)
Poziom życia Duńczyków (na zdjęciu Kopenhaga około 1900 roku) zaskoczył polskich chłopów, którzy przyjechali do Danii na przełomie XIX i XX wieku w ramach tzw. emigracji buraczanej
Poziom życia Duńczyków (na zdjęciu Kopenhaga około 1900 roku) zaskoczył polskich chłopów, którzy przyjechali do Danii na przełomie XIX i XX wieku w ramach tzw. "emigracji buraczanej"Foto: Alb. Gnudtzmann & Helmer Lind/Wikipedia

- Dania była krajem bardzo cywilizowanym w porównaniu z ówczesną Polską - opowiadała w Dwójce Bogusława Sochańska. - W mieszkaniach był gaz, duńscy chłopi potrafili czytać i pisać - wyliczała.

W dziennikach Christiana Andersena z tamtego okresu, które ukażą się wkrótce w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej, przeczytać można o uczestnictwie mieszkańców duńskich wsi w spotkaniach z pisarzem i listach pisanych do niego przez poruszone lekturą chłopki.

Tymczasem Polacy jeździli do Danii pracować przy kopaniu buraków. To z tego okresu wzięło się określenie "żyć po polsku", które bynajmniej nie oznaczało egzystencji w znoju i biedzie...
W audycji, do wysłuchania której zapraszamy, pojawiły się również: nagrania archiwalne (m.in. z prof. Władysławem Czaplińskim, pionierem polskich badań nad Danią, oraz Janiną Katz, polską pisarką żydowskiego pochodzenia piszącą po duńsku), a także rozmowa z Christianem Bugge, twórcą internetowego radia z duńską muzyką folkową.
***
Nazwa audycji: Słuchaj świata

Prowadzenie: Kuba Borysiak i Bartosz Panek
Gość:
Bogusława Sochańska (szefowa Duńskiego Instytutu Kultury i tłumaczka)
Data emisji:
16.11.2014
Godzina emisji:
16.00

bch/jp

Czytaj także

Jaume Cabré: niepodległa Katalonia może być dobrym sąsiadem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 20:50
– Określenia "nacjonaliści" Hiszpanie używają wobec nas jako obelgi. Tymczasem wypowiadana jest ona właśnie z pozycji nacjonalistycznych – mówił w Dwójce kataloński pisarz i filolog Jaume Cabré, gość tegorocznego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka pogrzebu: od Australii po gminę Płaska

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 12:37
Jak przemawia się nad grobem w podlaskich wsiach, a jak z duchami zmarłych rozmawiają się Aborygeni? O tym mówiliśmy w audycji "Słuchaj świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmierć okularnikom! Kambodża pod rządami Czerwonych Khmerów

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 14:52
W latach 70. kambodżańscy komuniści usiłowali stworzyć nowe społeczeństwo. Efekty ich reform liczyć można w setkach tysięcy ofiar.
rozwiń zwiń