1100 słuchowisk. Żegnamy Mariana Kociniaka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 11:30
- Marian był jednym z naszych rekordzistów pod względem ilości spektakli, w których zagrał - mówił o zmarłym w wieku 80 lat aktorze Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Audio
  • Mariana Kociniaka wspominają przyjaciele i współpracownicy (Wiadomości kulturalne/Dwójka)
  • Wiktor Zborowski, Janusz Kukuła, Henryk Łapiński i Barbara Krafftówna wspominają Mariana Kociniaka (Wybieram Dwójkę)
Marian Kociniak odszedł 17 marca 2016 roku
Marian Kociniak odszedł 17 marca 2016 roku Foto: PAP/Paweł Supernak

- Miałem przyjemność pracować z nim przy co najmniej 50 słuchowiskach - wspominał Janusz Kukuła. - Pamiętam szczególnie jego rolę żołnierza, który w plecaku nosił drugie serce. Niestety nie ma drugiego takiego plecaka, w którym nosimy drugie serce, jest tylko jedno, a właśnie to serce Kociniakowe przestało bić - dodawał

Do najważniejszych filmowych kreacji Mariana Kociniaka należą postać Franka Dolasa z komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" i pechowego Murgrabii z serialu "Janosik". Był gwiazdą Kabaretu Starszych Panów i radiowego magazynu "60 minut na godzinę". W dorobku miał ponad 150 ról teatralnych, 80 w Teatrze Telewizji i blisko 50 w filmach.

Marian Kociniak miał opinię aktora tragikomicznego o dużej skali wyrazu. Grane przez niego postaci rozśmieszały publiczność, ale też skłaniały do zadumy i refleksji. W jednym z nielicznych wywiadów, artysta podkreślił, że "najważniejsze jest utożsamienie się z postacią. Muszę być głęboko zaangażowany w to co robię, muszę uwierzyć w przeżycia i reakcje mojego bohatera".

IAR/mm/jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Benefis Mariana Kociniaka - zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2011 10:24
Wczoraj w Trójce odbyło się kolejne wyjątkowe spotkanie. Gościem wieczoru był Marian Kociniak, a benefis prowadzili Artur Andrus i dramaturg Remigiusz Grzela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Marian Kociniak, wybitny aktor teatralny i filmowy. "Mistrz, od którego uczyły się pokolenia"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 13:56
W dorobku artystycznym miał ponad 150 ról teatralnych, 80 w Teatrze Telewizji i blisko 50 w filmach. Niezapomniany Franek Dolas z komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" i pechowy Murgrabia z serialu "Janosik". Był gwiazdą Kabaretu Starszych Panów i radiowego magazynu "60 minut na godzinę". Miał 80 lat.
rozwiń zwiń