Miłoszewski: kulturalne zaniechania się na nas zemszczą

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 11:00
- Mówiąc o tupecie urzędników, chodziło mi o sposób uprawiania przez nich polityki kulturalnej - mówił pisarz. - Myślę, że osiągnął pan efekt nie do końca zgodny z zamierzonym - odpowiadała Joanna Szymajda z Instytutu Muzyki i Tańca.
Audio
  • Zygmunt Miłoszewski dyskutuje z Joanną Szymajdą o swojej wypowiedzi podczas gali rozdania Paszportów Polityki. Prowadzi Paweł Siwek (Poranek Dwójki)
Zygmunt Miłoszewski
Zygmunt MiłoszewskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Odbierając Paszport Polityki w dziedzinie literatury pisarz Zygmunt Miłoszewski zawstydził urzędników, mówiąc, że "mają niezły tupet, przychodząc na imprezę ludzi kultury". W "Poranku Dwójki" literat tłumaczył, że był to wyraz rozgoryczenia obecnym statusem kultury w Polsce. - Kultury nie traktuje się jako nauki myślenia i zadawania pytań, tylko jako migające obrazki robione przez ludzi, którzy gdzieś tam dopominają się o kasę - mówił.

Zdaniem Zygmunta Miłoszewskiego w Polsce lekką ręką wydaje się pieniądze na festiwale, muzea, a nie dba się o podstawową edukację i rozwiązania systemowe, które poprawiłyby np. sytuację rynku książki. - Obawiam się, że za dwa pokolenia pojawi się generacja, która nie potrafi i nie chce konsumować kultury - mówił pisarz.

Na te zarzuty odpowiadała Joanna Szymajda z Instytutu Muzyki i Tańca, która zwracała uwagę, że wielu urzędników kultury, w których uderzyła wypowiedź Zygmunta Miłoszewskiego, poczuło konsternację i zażenowanie. - Urzędnikom państwowym również zależy na tym, żeby adresaci ich działań byli świadomymi uczestnikami życia kulturalnego. Lepiej żebyśmy budowali jeden front wspólny, a nie występowali przeciwko sobie.
***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie:
Paweł Siwek

Gość: Zygmunt Miłoszewski i Joanna Szymajda
Data emisji:
16.01.2015
Godzina emisji:
8.35
bch
/mc

Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: listopad to ulubiony miesiąc pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 16:55
– Wtedy właśnie czytelnicy zastanawiają się, jak zorganizować sobie zimne i ciemne popołudnia – mówił autor wydanego właśnie kryminału "Gniew".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: w książkach razi mnie fałsz

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 14:00
- Moja literatura jest ciekawa, ja jako człowiek jestem nudny - mówi w Jedynce autor bestsellerowych kryminałów takich jak "Uwikłanie", "Ziarno prawdy" czy "Gniew".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Kasi Nosowskiej do Pablopavo - Paszporty Polityki rozdane

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 04:31
- Przy okazji pierwszych Paszportów Polityki uhonorowana została Kasia Nosowska, która później przez 22 lata udowadniała, że rzeczywiście na tę nagrodę zasłużyła z całą pewnością - mówi Bartłomiej Chaciński.
rozwiń zwiń