Publicysta i krytyk muzyczny Ludwik Erhardt nie żyje. Był "Redaktorem Wielkim"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 14:00
- Nazywaliśmy go różnie: Redaktor Wielki, Pan Szef, ale przede wszystkim był człowiekiem niezwykłym, takich ludzi już prawie nie ma. Niezwykle przenikliwie myślał o przeszłości i współczesności muzyki w Polsce i na świecie. Nie znosił koterii, zadęcia i hipokryzji, miał ogromne poczucie humoru - mówiła na antenie Dwójki Dorota Kozińska.
W wieku 87 lat zmarł Ludwik Erhardt, publicysta i krytyk muzyczny
W wieku 87 lat zmarł Ludwik Erhardt, publicysta i krytyk muzycznyFoto: pixabay
  • Wczoraj wieczorem dotarła do nas informacja o śmierci Ludwika Erhardta.
  • Publicysta i krytyk muzyczny, absolwent muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim, wieloletni redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego" zmarł w wieku 87 lat. 

Wiedza, poczucie humoru i znakomita polszczyzna

Ludwik Erhardt był niestrudzonym popularyzatorem muzyki w mediach. - Istniał w przestrzeni medialnej pod różnymi postaciami. Warto przypomnieć, że przez dziesiątki lat kierowania redakcją "Ruchu Muzycznego" był autorem artykułów wstępnych do wszystkich numerów tego pisma, choć nie były one w żaden sposób sygnowane. To była kwintesencja jego wiedzy, poczucia humoru i opanowania polszczyzny, język traktował jako narzędzie, należy o niego dbać, aby nie wyrządzić nim nikomu krzywdy - podkreśliła Dorota Kozińska.

Redaktor Wielki

Jak zaznaczyła, Ludwik Erhardt dawał dziennikarzom "Ruchu Muzycznego" poczucie wolności intelektualnej. - Życie redakcji toczyło się czasami burzliwie, kłóciliśmy się bardzo. Dawał się przekonać, ale trzeba było mieć mocne argumenty, do tego służyły kolegia i różne zakulisowe rozmowy. To był niezwykły zespół ludzi, bardzo związanych ze sobą i załatwiających wszystko w murach redakcji - wspominała Dorota Kozińska.

Posłuchaj
59:45 2022_03_13 13_00_05_PR2_Audycja_specjalna.mp3 Ludwik Erhardt nie żyje. Był "Redaktorem Wielkim" (Audycja specjalna/Dwójka)

 

***

To wielkiego formatu postać i legenda polskiego życia muzycznego, wybitny autor, erudyta, człowiek wielkiej wiedzy i szerokich, humanistycznych horyzontów. W latach 1971-2009 jako redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego", kontynuował i rozwijał przejętą po Zygmuncie Mycielskim ideę pisma - dokumentacji i kroniki życia muzycznego w kraju i na świecie.

Jako wszechstronny publicysta stworzył szereg książek i monografii, a także serie audycji w Polskim Radiu i telewizyjnych programów o muzyce. Autor i felietonista o ciętym poczuciu humoru pozostawił niezliczone teksty na łamach prasy.

Czytaj też:

Publicysta i krytyk muzyczny, absolwent muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim (studiował w latach 1952-1956). Autor monografii J. Brahmsa (1967), I. F. Strawińskiego (1978), K. Pendereckiego (Spotkania z Krzysztofem Pendereckim 1975) oraz książek: Balety I. Strawińskiego (1962), Sztuka dźwięku (1980), zbiorów felietonów i artykułów Papierowe nosy (1970), Poniżej muzyki (1972).

Po wojnie tradycje rodzinnego muzykowania zanikły, Moim konserwatorium były próby i koncerty Filharmonii Warszawskiej Witolda Rowickiego - wspominał na antenie Polskiego Radia Ludwik Erhardt.

- Moi dziadkowie i wszystkie ich dzieci uprawiały jeszcze muzykę w domu - opowiadał niegdyś na antenie Dwójki. - Moja mama była na przykład całkiem dobrą skrzypaczką. Uczyła się w konserwatorium u Jarzębskiego w tej samej klasie, co Eugenia Umińska. Ale nie szykowała się nigdy do profesjonalnej kariery. To był wtedy po prostu element ogólnego wykształcenia dziewcząt - wyjaśnił.

Edukacja Ludwika Erhardta w realiach Warszawy lat 40. i 50. nie przebiegała już tak gładko. Co ciekawe, pierwsze kontakty z muzyką współczesną zawdzięcza on najprawdopodobniej ambasadzie amerykańskiej.

***

Audycja specjalna poświęcona Ludwikowi Erhardtowi

Prowadził: Andrzej Sułek

Goście: Dorota Kozińska (dziennikarka), Józef Kański (muzykolog i krytyk muzyczny), Kacper Miklaszewski (dziennikarz), Mieczysław Kominek (prezes Związku Kompozytorów Polskich) 

Data emisji: 13.03.2022

Godzina emisji: 13.00

mo

Czytaj także

Ludwik Erhardt. Opowieści muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 21:00
Zapraszamy na wspomnienia i refleksje Ludwika Erhardta, publicysty i krytyka muzycznego. Posłuchamy także felietonów naszego gościa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieciństwo Erhardta. Gdy panienki umiały grać

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 12:00
- Po wojnie tradycje rodzinnego muzykowania zanikły, Moim konserwatorium były próby i koncerty Filharmonii Warszawskiej Witolda Rowickiego - wspominał krytyk Ludwig Erhardt.
rozwiń zwiń