Tak było na 25. Pikniku Naukowym [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 20:00
Za nami 25. Piknik Naukowy, którego organizatorami są Centrum Nauki Kopernik oraz Polskie Radio. Poszczególne anteny prowadziły na miejscu swoje studia plenerowe, a w godz. 15.00-17.00 działało studio radiowej Dwójki. 
Za nami 25. Piknik Naukowy na antenach Polskiego Radia
Za nami 25. Piknik Naukowy na antenach Polskiego RadiaFoto: Cezary Piwowarski/PR

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było znaleźć na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 25 edycja wydarzenia odbyła 21 maja na terenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia była woda.

 

Piknik Naukowy w Polskim Radiu

Wydarzenia podczas Pikniku Naukowego relacjonowały anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogli liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.

Dwójka o godz. 15.00 zaprasiła na audycję "Dwie do setki". Tematem 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest woda. Była to dla nas doskonała okazja, by przywołać wakacyjne wspomnienia z podróży, które odbyliśmy podczas akcji "Dwójka na miejscu. Z biegiem lat, z biegiem rzek": ponownie wybrać się w rejs katamaranem po Warcie, odwiedzić Odrarium czy Warszawskie Filtry, podziwiać przyrodę nad Bugiem czy Wyspę Młyńską na Brdzie.

Goście w studiu plenerowym Dwójki

Poza tym spotykaliśmy się z Dariuszem Bartoszewskim, varsavianistą i autorem "Warszawskiego przewodnika wiślanego"; dziennikarka i kulturoznawczyni Ewa Pluta opowiadała tym, jak przedstawiano wodę w kulturze; zastanawialiśmy się także, jak miasta wykorzystują bliskość rzek pod względem architektury i urbanistyki. O atrakcjach 25. Pikniku Naukowego mówił natomiast Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Czas umiliły nam kompozycje, w których także zabrakło odniesień do wody…

Zapraszamy do wysłuchania nagrania specjalnego wydania audycji "Dwie do setki".

Posłuchaj
115:01 2022_05_21 15_00_01_PR2_Dwie_do_setki.mp3 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia pod znakiem wody (Dwie do setki/Dwójka)

Transmisję z Pikniku Naukowego poprowadzili Paweł Siwek i Andrzej Sułek.

 

Czytaj także: Piknik Naukowy. Bęben wodny i chodzenie po wodzie

Pozostałe anteny również relacjonowały Piknik Naukowy.

O godz. 9.00 zaczęła się audycja "Jedyne takie miejsce" w Programie 1 Polskiego Radia, podczas której można było dowiedzieć się m.in., jaki jest skład wody i jej funkcje. Z kolei w audycji o godz. 17.00  wszystko o świecie podwodnych zwierząt. Jednym z gości będzie Agata Borucka z warszawskiego zoo, która opowie o najdziwniejszych stworzeniach świata oraz zwierzętach występujących w naszych polskich wodach.

Radiowa Czwórka zaprosiła na audycję "Ropa XXI wieku". Od godz. 14.00 dziennikarze Polskiego Radia Kierowców starali się udowodnić, jak wielką szansą dla nowoczesnej motoryzacji jest napęd wodorowy.

Specjalną ofertę dla najmłodszych przygotowało Polskie Radio Dzieciom. O godz. 12.00 słuchacze zostali wprowadzeni w "Świat bajkowego Ogrodu" przez Pascala Kaczorowskiego.

Z kolei Mariusz Gradowski z Polskiego Radia Chopin zaprosił słuchaczy na wodną podróż i zaproponował kompozycje z wodą w tle. Słuchanie wody fascynuje współcześnie, ale fascynowało również kiedyś – warto wspomnieć o Preludium "Deszczowym" Fryderyka Chopina lub "Muzyce na wodzie" Haendla, czy współczesnym "November Rain" Guns N’ Roses i słynnych "Jeźdźcach burzy" ("Riders of the Storm") The Doors.

To tylko kilka przykładów utworów inspirowanych właśnie wodą, w jej najróżniejszych stanach skupienia. Po południu z pikniku nadawała również Trójka. W godz. 18.00-20.00 specjalną audycję poprowadzili Piotr Łodej i Mateusz Tomaszuk.   

Nie zabrakło również aktywności w strefie relaksu Polskiego Radia – "Gimnastykę poranną" w godz. 11.00-12.00 i 12.00-13.00 poprowadzili Natalia Filipp i Piotr Galus. Były to relaksacyjne treningi połączone z krótkim wykładem na temat roli wody w organizmie.

 

Spotkać można było również Magistra Sprężynkę, czyli Patryka Bartoszewskiego z Polskiego Radia Dzieciom, który wyjaśnił, dlaczego ciepła woda myje lepiej i w jaki sposób można zmierzyć czas cieczą. Ponadto Radiowa Trójka zaprosiła na konkurs pt. "Koło fortuny", gdzie nagrodą były wyjątkowe maskotki – radiowe koty. Specjalnie dla dzieci zostały przewidziane zabawy i animacje pod okiem Zbigniewa Kozłowskiego, który w przebraniu pirata starał się zachęcić wszystkich do aktywności fizycznej.

W godz. od 11.00 do 15.00 Archiwum Polskiego Radia udostępniło "Taneczną matę"  była to zabawa multimedialna prezentująca korelację ruchu z dźwiękiem. 

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 


PIKNIK NAUKOWY NA ANTENACH POLSKIEGO RADIA:


. .

W czwartek (19 maja) po godzinie 19.30 zapraszaliśmy na niecodzienne wydanie audycji "Eureka", podczas której zastanawialiśmy się, czy ryba mogłaby pływać w miodzie? Dr hab. Maciej Lisicki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego opowiedział, jak organizmy żywe funkcjonują w wodzie. Dowiedzieliśmy się, dlaczego dla mikroskopijnych organizmów woda zachowuje się, jakby była bardzo lepka, jak np. miód. Sprawdziliśmy, jaki jest przepływ cieczy w wąskich szczelinach i co się dzieje, gdy dwie różne ciecze muszą przepłynąć przez wąski otwór. Nie zabrakło odpowiedzi, które zawsze interesują najmłodszych: czy ryba mogłaby pływać np. w miodzie i dlaczego wiosłowanie w lepkiej cieczy nie jest najlepszym pomysłem.

W piątek, w audycji "Jedynka dzieciom" (o godzinie 19.10) wraz z najmłodszymi słuchaczami odwiedziliśmy Muzeum Ziemi. Wspólnie odpowiedzieliśmy na pytania: skąd na Ziemi wzięła się woda? Jak powstały pierwsze organizmy? Zaraz po tej audycji, od godz. 19.30 w "Eurece" zdradzaliśimy, co przygotował dla gości Instytut Paleobiologii PAN. 

W sobotę, w porannej audycji "Wolna sobota z Jedynką" (w godz. 06.00-09.00) m.in. rozmowa z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską oraz dyrektorem Centrum Nauki Kopernik Robertem Firmhoferem na temat tegorocznej imprezy. W kolejnej audycji - "Jedyne takie miejsce" w godz. 09.00-12.00 - transmisja z Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik i rozmowy z przedstawicielami m.in.: Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. 

W Strefie Relaksu Polskiego Radia, godz. 11.00-13.00, plenerową "Gimnastykę poranną" poprowadzili Natalia Filipp i Piotr Galus. Były to relaksacyjne treningi połączone z krótkim wykładem na temat roli wody w organizmie. 

. .

W środę (18.05) w audycji "Wybieram Dwójkę" gościła Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik, która zdradziła, jakie atrakcje czekają na gości Pikniku Naukowego. Jak zapowiedziała, podczas wydarzenia będzie można zagrać na wodnym instrumencie, sprawdzić, jakie organizmy żyją w Wiśle, a nawet... chodzić i biegać po wodzie!

Sobotnie popołudnie w Dwójce to specjalne wydanie audycji "Dwie do setki" (w godzinach 15.00-17.00) prosto z Pikniku Naukowego. Zapraszali Andrzej Sułek i Paweł Siwek.

. .

Relacje z Pikniku Naukowego znalazły się również w "Serwisach Trójki" (między 10.00 i 18.00) oraz w audycjach Programu 3. Przygotowali je reporterzy: Monika Suszek, Paweł Turski i Michał Kowarski. 

Trójka przygotowała też Studio plenerowe, skąd w godzinach 18.00-20.00 emitowała audycję "Trójka na Pikniku Naukowym". Prowadzili ją Piotr Łodej i Mateusz Tomaszuk. Gry i zabawy na miejscu poprowadziły (w godzinach 16.00-18.00) Katarzyna Stoparczyk i Katarzyna Siewruk. 

. .

Piknik Naukowy w Czwórce zaczęliśmy już w piątek (13.05). W audycji "Rozbiegani" opowiedzieliśmy o SUPowych spływach po Wiśle, a w "Ratujemy świat" spotkaliśmy się z przedstawicielką Fundacji Marsz dla Nauki, która zdradziła, co znajdziemy na piknikowym stanowisku organizacji.

W sobotę (14.05) w "Zaklinaczach czasu" cofnęliśmy się do czasów wieloraków i ryb pancernych, czyli sprawdziliśmy jakie organizmy zamieszkiwały Ziemię przed dinozaurami. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Instytutu Paleobiologii PAN.

W poniedziałek w adudycji "Stacji Nauka" gościliśmy reprezentanta Koła Naukowego Energetyków. Sprawdziliśmy czym jest złoże fluidalne - czyli czy ciało stałe też może zachowywać się jak woda. W "Czacie Czwórki" zaś przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej zdradzili jak można wyliczyć zawartość wody w ludzkim ciele. A jednym z tematów "TOPu" był: pic na wodę, fotomontaż – czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy, o czym opowiadali goście z Fundacji Marsz dla Nauki.

We wtorkowym paśmie "Stacja Nauka" połączyliśmy się z Polską Stacją Polarną Hornsund na Spitsbergenie. Pracujący w niej polarnicy opowiedzieli o pracy i życiu nieopodal bieguna północnegoReprezentanci Wydziały Budownictwa i Inżynierii SGGW zdradzili nam, jak kamera termowizyjna pomoże sfilmować wodę w roślinach i glebie. Z kolei wody od lat szukamy na Marsie - Bartłomiej Szponarski i Stanisław Ursatjew z Planety Robotów w "TOPie" opowiedzieli o łazikach w marsjańskim krajobrazie.

W środę w "Stacji Kultura" Kasia Dydo opowiadała o fliskach. Jakie skarby wydobywane są z dna rzeki i jakie znaczenie ma Wisła dziś i jakie będzie mieć w przyszłości? W "Czacie Czwórki" prof. Marek Lewandowski z Instytutu Geofizyki PAN opowiadał, co znajduje się w kapsule czasu na Spitsbergenie. W "TOPie" goście z Instytutu Oceanologii PAN zdradzili "Tajemnice koloru wody".

W czwartek tematem audycji "Stacji nauka" była woda w świecie makro – oblicza wody w Antarktyce. Co kryją wnętrza lodowców? Czy lód morski jest słony? Skąd biorą się góry lodowe? Wiedzą to naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Woda to też medycyna - bo ludzkie ciało składa się przede wszystkim z wody. Ile dokładnie jest jej w naszym ciele w "Czacie Czwórki" zdradzili badacze z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. W "TOPie" sprawdzaliśmy, jak stworzyć kropelkę lub cząsteczkę wody.

W piątkowym paśmie "Stacji Nauka" zagłębiliśmy się w historię, wraz z Polską Akademią Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Odpowiedzieliśmy, skąd na Ziemi wzięła się woda? Jak powstały pierwsze organizmy? W audycji "Ratujemy świat" sprawdziliśmy z przedstawicielami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jakie będą opakowania przyszłości. Z kolei Piotr Galus w "Czwartym biegu" opowiedział, jak odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa na nasz trening. Stan odwodnienia powoduje zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych. Jaką wodę pić przed i po wysiłku?


SOBOTA - PIKNIK NAUKOWY POLSKIEGO RADIA I CENTRUM NAUKI KOPERNIK

"In English, Please" rozmawialiśmy z uczniami I SLO im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie o przygotowanych przez nich pokazach Piknikowych. O 13.00 zapraszaliśmy na Czwórkową audycję specjalną "Ropa XXI wieku". Wprost z terenu Pikniku opowiedzieliśmy, dlaczego warto lepiej poznać wodę, jej właściwości i wszystkie fascynujące zjawiska z nią związane. To był wyjątkowy, wodny czas!

Jej Wysokość Woda

Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całej cywilizacji. Zbyt duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę.

Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy – od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy.

Czytaj także:

mat. pras. / rk

Czytaj także

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Motywem przewodnim woda

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 10:01
Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza  odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik  – przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia będzie woda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. Piknik Naukowy. Jakie atrakcje czekają zwiedzających w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 12:08
W najbliższą sobotę, 21 maja, odbędzie się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, czyli największa w Europie naukowa impreza plenerowa. Z uwagi na to, że tegorocznym motywem przewodnim jest woda, dowiemy się m.in. o tym, czy ryby mogą pływać w miodzie, i odkryjemy tajemnice wnętrza lodowców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. Piknik Naukowy. Jak nie dać sobie robić wody z mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 12:25
Tematem przewodnim sobotniego (21.05) Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Nie zabraknie jednak również eksperymentów i pokazów o zupełnie innej tematyce. Na stanowisku Fundacji "Marsz dla nauki" prezentowany będzie pokaz "Pic na wodę, fotomontaż - czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy".
rozwiń zwiń